Երկրում լուրջ թանկացումներ են սպասվում. Խորհրդարանը ընդունեց Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունները
Այսօր Ազգային ժողովը 61 կողմ և 35 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց Հարկայինի օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին կառավարության ներկայացրած նախագիծը:
Նախագծին դեմ էին ԱԺ Ելք և Ծառուկյան խմբակցությունները:
ԱԺ փոխնախագահ, Ծառուկյան խմբակցության անդամ Միքայել Մելքումյանը հայտարարեց, որ նման օրենքների նախագծերի նկատմամբ պետք է ցուցաբերել հետևողականություն ու 5-6 ամիսը մեկ փոփոխություններ չներկայացնել խորհրդարան:
«Ձեռնարկատերերը, բիզնեսմենները չեն կարող աշխատել փոփոխությունների տիրույթում», - հայտարարեց Մելքումյանը:
«Սա այն հարկային օրենսգիրքն է, որն ուժի մեջ է մտնում հունվարի 1-ից և որի ուժի մեջ մտնելուց հետո երկրում լուրջ թանկացումներ են սպասվում, և հարկային բեռը քաղաքացիների համար ավելանում է: Սա է պատճառը, որ Ելք դաշինքը դեմ է քվեարկել այս հարկային փաթեթին», - իր հերթին նախագծի վերաբերյալ հայտարարեց Ելք խմբակցության ներկայացուցիչ Էդմոն Մարուքյանը:

Парламент Армении принял изменения в Налоговый кодекс. Ожидаются подорожания
Парламент Армении на сегодняшнем внеочередном заседании принял изменения и дополнения в закон «О налоговой службе».
Депутат от оппозиционной фракции «Елк» Артак Зейналян заявил, что они поддержат законопроект, хотя он и нуждается в доработке. По его словам, фракция проголосует «за» в качестве промежуточного решения.
На голосование был вынесен также вопрос принятия в первом чтении законопроекта о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс.
Депутат от оппозиционной фракции «Царукян» Микаел Мелкумян отметил, что они проголосуют «против».
«При принятии подобного рода законов призываю проявлять последовательность. Нельзя через каждые 6-7 месяцев представлять поправки, поскольку предприниматели не смогут работать на этом фоне», – сказал он.
Законопроект принят соотношением голосов 61 «за» и 31 «против».
Между тем, оппозиционный депутат Эдмон Марукян заявил, что с 1 января в стране ожидается серьезное подорожание товаров, а новый Налоговый кодекс станет дополнительной нагрузкой.