Ուկրաինայի ԱԳՆ. Կապի մեջ չենք եղել վրացական կողմի հետ Սաակաշվիլիի հնարավոր արտահանձնման վերաբերյալ
Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն հայտարարում է, որ կապի մեջ չի եղել վրացական կողմի հետ «Նոր ուժերի շարժում» կուսակցության առաջնորդ Միխեիլ Սաակաշվիլիի հնարավոր արտահանձնման վերաբերյալ: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է Ուկրաինայի  արտաքին գործերի փոխնախարար Վասիլի Բոդնարը, փոխանցում է УНИАН-ը:
«ԱԳՆ-ն որևէ բանակցություն չի վարում: Վրաստանի հետ կապը իմ իրավասության մեջ է, սակայն ԱԳՆ-ի գծով որևէ կապ չի եղել», - ասել է Բոդնարը` պատասխանելով հարցին, թե արդյոք ԱԳՆ-ին հայտնի է Սաակաշվիլիի արտահանձնման վերաբերյալ Ուկրաինայի և Վրաստանի միջև իբր տարվող բանակցությունների:
Փոխնախարարը նշել է, որ եթե վրացական կողմը համապատասխան հարցումներ է ուղղում, ապա դրանք պետք է գնան Արդարադատության նախարարության միջոցով դեպի Գլխավոր դատախազություն:

МИД Украины уверяет, что не контактировал с Грузией по экстрадиции Саакашвили
В Министерстве иностранных дел Украины заявляют, что не контактировали с грузинской стороной о возможности экстрадиции лидера партии «Движение новых сил» Михаила Саакашвили. Об этом на брифинге сказал заместитель министра иностранных дел Василий Боднар, передает УНИАН.
«МИД не ведет точно переговоров. В моей компетенции Грузия, но никаких контактов по линии МИД не было», - сказал Боднар в ответ на вопрос, известно ли МИД о якобы проведении переговоров Украины и Грузии об экстрадиции Саакашвили. Замминистра уточнил, что если грузинская сторона направляет соответствующие запросы, то они должны идти по линии Министерства юстиции на Генеральную прокуратуру. «МИД так же в этом процессе не присутствует», - сказал дипломат.
Ранее сайт грузинского телеканала «Рустави-2» сообщил, что руководитель службы государственной безопасности Грузии Вахтанг Гомелаури в Беларуси проводит секретные переговоры с украинскими правительственными чиновниками об экстрадиции бывшего президента Грузии Саакашвили.