ՄԱԿ. Եմենի ավելի քան 10 մլն բնակչի սով է սպառնում
ՄԱԿ-ը հայտնել է զանգվածային սովի սպառնալիքի մասին, որն իր տիրապետության տակ կառնի Եմենի շրջանների 1/3-ը։ Ռիսկի գոտում է գտնվում հանրապետության 10.4 մլն բնակիչ, հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ֆարհան Հակը, փոխանցում է Life.ru-ն:
«Եմենի շրջանների 1/3-ը գտնվում է մեծ վտանգի մեջ։ Մարդիկ չգիտեն, թե որտեղից սնունդ հայթայթեն։ Դրա հետևանքով նրանք ավելի խոցելի են դառնում հիվանդությունների համար», -ընդգծել է Հակը։
Կազմակերպության տվյալներով՝ վատթարացող մարդասիրական իրավիճակը կապված է հանրապետությունում շարունակվող հակամարտության հետ։ Կառույցի ներկայացուցիչը հայտնել է նաև մանկական մահացության բարձր մակարդակի մասին, որն անմիջական  կապված է սովի հետ։
ՄԱԿ-ը կոչ է արել Սաուդյան Արաբիային, որը Եմենի հակամարտությունում աջակցում է կառավարությանը, մարդասիրական օգնության մատակարարման համար խոչընդոտներ չստեղծել։

ООН: Более 10 млн жителей Йемена угрожает голод
По данным организации, ухудшающаяся гуманитарная ситуация связана с продолжительным конфликтом в республике. ООН сообщила об угрозе массового голода, которая захватывает треть районов Йемена. В зоне риска находятся 10,4 миллиона жителей Республики, заявил официальный представитель генерального секретаря организации Фархан Хак, передает Life.ru.
«Треть округов Йемена находятся в большой опасности. Люди не знают, где добыть пищу. В результате этого они ещё больше уязвимы для болезней», — подчеркнул Хак.
Он также отметил, что стремительное ухудшение гуманитарной ситуации в Йемене связано из-за продолжительного военного конфликта, а также из-за ограничений на ввоз продуктов, необходимых для выживания людей в стране. Кроме того, представитель генсека ООН сообщил о высоком уровне детской смертности, которая напрямую связана с голодом.
ООН призвала Саудовскую Аравию, поддерживающую правительство в йеменском конфликте, не создавать препятствий доставке гуманитарной помощи.