Իրանում կատարվածը նպատակ ուներ ապակայունացնել այդ երկիրը, սակայն չստացվեց. Իրանագետ
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը, որը երեկ է վերադարձել Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից, ուռճացված է համարում այդ երկրում հակակառավարական ցույցերի մասին համացանցում շրջանառվող տեղեկությունները:
«Իրանում իրավիճակը շատ հանգիստ է: Նույնիսկ ցույցերի օրերին իրավիճակը առանձնապես անհանգստության տեղիք չի տվել: Չնայած, դատելով Հայաստանում ստացված արձագանքներից, իրադարձությունները, կարծես թե, ներկայացվել են արևմտյան որոշ լրատվամիջոցների պրիզմայով և չեն համապատասխանել Իրանի ներսում տեղի ունեցած իրական դեպքերին»,- Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում իր դիտարկումները ներկայացրեց Վարդան Ոսկանյանը:
Իրականում, ըստ փորձագետի, սոցիալ-տնտեսական վիճակով պայմանավորված եղել է բողոքի ալիք, ինչին փորձ է արվել տալ քաղաքական ենթատեքստ: Իրանագետը պնդում է, որ այս գործընթացը ուղղորդվել է արևմտյան որոշ լրատվամիջոցների ու կազմակերպիչների կողմից և դրանք ակտիվորեն օգտագործել են սոցիալական ցանցերը, մասնավորապես` Telegram հավելվածը: Բողոքի ալիքն ուղղորդողները, Ոսկանյանի խոսքով, նպատակ են ունեցել դրդել  երիտասարդությանը դիմել սադրիչ գործողությունների:
«Կազմակերպիչներին դա չի հաջողվել և իրականում Իրանի իշխանությունների արձագանքը այդ ամենին եղել է չափազանց բալանսավորված ու մեղմ: Կարծում եմ, որ այդ իրադարձությունները հրահրելու և ուռճացված ներկայացնելու հիմնական բաղադրիչներից մեկն էլ նպատակ է ունեցել դրդել Իրանի իշխանություններին, որ օգտագործվի կոշտ ուժ և հետո դրա գործադրման հետևանքները ևս ուռճացված ներկայացվեն: Սա որոշակի լծակներ կտար Իրանի վրա ազդելու: Դա, սակայն, նույնպես չի հաջողվել», -ներկայացրեց իրանագետը՝ ընդգծելով, որ Իրանը հին պետական կառավարման ավանդույթ ունեցող երկիր է և նման սադրանքներն այդ երկրում չէին կարող աշխատել:
Ընդհանուր առմամբ, Իրանում տեղի ունեցածը, ըստ իրանագետի, միտված էր այդ երկրի ապակայունացմանը, դրա հետևանքով այդ երկրի վրա լրացուցիչ լծակներ ձեռք բերելուն ու ճնշում գործադրելուն իրանական իշխանությունների վրա և դրա համար ջանքեր չեն խնայել ԱՄՆ-ն, Իսրայելը, Սաուդյան Արաբիան:
Հարցին, թե կայի՞ն հիմքեր այդ երկրում բողոքի ալիք բարձրացնելու համար, Ոսկանյանը պատասխանեց.
«Իրանի բնակչության սոցիալ-տնտեսական մակարդակը բարձր է բազմաթիվ երկրների սոցիալ-տնտեսական մակարդակից, այդ թվում՝ ԱՊՀ անդամ երկրների: Ակնհայտ է, որ այս երկրում բնակչությունը ունի զգալի հնարավորություններ: Պատկերավոր ասած, սոված մարդիկ Իրանում շատ քիչ են և այս համատեքստում բողոքի ալիքները, որպես կանոն, ձևավորվում են ոչ թե խիստ աղքատ հասարակություններում, այլ որոշակի սոցիալական ապահովվածություն ունեցող հասարակություններում: Իրանը զարգացած տնտեսություն ունեցող պետություն է, ունի սոցիալական ապահովության բավական կայացած համակարգ ու տնտեսական լրջագույն հնարավորություններ: Բայց, իհարկե, կան խնդիրներ, որոնք այն աստիճանի չեն, որ հանգեցնեն հեղափոխությունների»:
Դիտարկմանը, թե լրատվամիջոցներով հաղորդվում էր, որ «հեղափոխականների» շարքում ակտրիվ է հատկապես երիտասարդությունը, Վարդան Ոսկանյանն արձագանքեց, որ իրականում Իրանում հեղափոխականներ չկան և ավելացրեց:
«Կա երիտասարդության որոշակի շերտ, որը չափազանց ակտիվ է ու ավելի խոցելի արտաքին ազդեցության համատեքստում: Բնական է, ցանկացած նմանատիպ սցենարներ իրագործելու տեխնոլոգիական հնարքի առումով հիմնական շեշտադրումը կատարվում է հենց այդ խավի վրա: Փորձ է կատարվել փոքր քաղաքաներում իրականացնել «ապստամբություն» բարձրացնելու մեխանիզմը և հետո դա ողջ Իրանի տարածքով մեկ՝ ընդհուպ մինչև մայրաքաղաք հասցնել: Բայց Իրանում այս պահի դրությամբ իրավիճակը հանգիստ է»:

Вардан Восканян: Произошедшие в Иране события были направлены на дестабилизацию страны
Иранист Вардан Восканян, который вчера вернулся из Исламской Республики Иран, считает распространенную в социальных сетях информацию об антиправительственных митингах в этой стране раздутой.
«В Иране очень спокойная ситуация. Обстановка не вызывала особого беспокойства даже в дни митингов. Хотя, судя по дошедшим в Армению сведениям, события представлялись через призму некоторых западных СМИ и не соответствовали реально происходящим в Иране внутренним событиям», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Вардан Восканян.
В действительности, по мнению эксперта, была предпринята попытка придать политический контекст волне протеста, которая была обусловлена социально-экономической ситуацией. Иранист утверждает, что этот процесс направлялся некоторыми западными СМИ и организаторами, что активно использовалось социальными сетями, в частности приложением Telegram. По словам Восканяна, те, кто направлял акции протеста, преследовали цель спровоцировать молодежь на подстрекательные действия.
«Организаторам не удалось добиться этого, и реакция властей Ирана на все это в действительности была довольно взвешенной и мягкой. На мой взгляд, одним из основных факторов провокации этих событий и их раздутого представления является побудить власти Ирана к применению жестких мер, что дало бы возможность некоторых рычагов влияния на Иран. Однако этого не удалось достичь», - сказал эксперт, отметив, что Иран – это государство, имеющее древнюю традицию государственного управления, и подобные провокации не могли сработать в этой стране.
По мнению эксперта, произошедшее в Иране в целом было направлено на дестабилизацию ситуации в этой стране, приобретение дополнительных рычагов воздействия и оказание давления на иранские власти, а США, Израиль и Саудовская Аравия не жалели усилий для этого.
На вопрос, были ли основания для волны протеста в этой стране, Восканян ответил:
«Социально-экономический уровень жизни населения Ирана выше социально-экономического уровня в различных странах, в том числе странах-членах СНГ. Очевидно, что у населения этой страны есть значительные возможности. Образно говоря, в Иране  очень мало голодных людей и в данном контексте волна протеста, как правило, формируется не в беднейших обществах, а в обществах с определенным уровнем социальной обеспеченности. Иран – государство с развитой экономикой, имеет довольно состоявшуюся систему социального обеспечения и серьезнейшие экономические возможности. Проблемы, конечно, есть, однако они не на том уровне, чтобы вызвать революцию».
На замечание, средства массовой информации передавали, что среди «революционеров» особенно активна молодежь, Вардан Восканян отметил, что в действительности, в Иране нет революционеров, добавив:
«Есть определенная прослойка молодежи, которая чрезвычайно активна и в контексте внешнего влияния более уязвима. Естественно, в плане технологического приема реализации любого аналогичного сценария основной акцент ставится именно на этот слой. Предпринята попытка «поднять восстание» в маленьких городах и довести его до столицы через всю территории Ирана. Однако в настоящее время в Иране ситуация спокойная».