Ֆիլիպինների իշխանություններն ընդլայնել են տարահանման գոտին հրաբխի սպառնալիքի պատճառով
Ֆիլիպինների իշխանությունները շարունակում են տեղի բնակիչների տարահանումը Մայոն հրաբխի ժայթքման՝ պահպանվող սպառնալիքի պատճառով, հայտնել է Philippine Star հրատարակությունը, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
Ֆիլիպինների Ալբայի նահանգում մոտ 15 հազար բնակիչ հեռացել է արթնացած Մայոն հրաբխի մերձակա 7 կմ շառավղի տարածքում գտնվող բնակավայրերից: Հրաբխի հավանական ժայթքման պատճառով նաև ժամանակավորապես դադարեցված են պարապմունքները տեղի դպրոցներում: Որոշ ուսումնական հաստատություններ իշխանությունների ցուցումով վերասարքավորել դարձրել են ժամանակավոր տեղավորման կենտրոններ: Մասնագետները մի քանի ժամում ինը ցնցում են գրանցել, դրանցից չորսն ուղեկցվել են լավայի ժայթքմամբ և հրաբխային մոխրի արտանետմամբ:

Власти Филиппин расширили зону эвакуации из-за угрозы извержения вулкана
Власти Филиппин продолжают проводить эвакуацию местных жителей из-за сохраняющейся угрозы извержения вулкана Майон,  сообщает издание Philippine Star,  передает «Интерфакс».
Почти 15 тысяч жителей Филиппин покинули населенные пункты, расположенные в радиусе 7 километров близ проснувшегося вулкана Майон в провинции Албай, сообщает во вторник агентство АР. В связи с вероятным извержением вулкана также временно прекращены занятия в местных школах. Некоторые учебные заведения по указанию властей переоборудованы в центры временного размещения. Специалисты зафиксировали девять толчков за несколько часов, четыре из них сопровождались извержением лавы и выбросом вулканического пепла.