Եգիպտոսի նախագահ. «Արաբական գարնան» հետևանքով տարածաշրջանի կորուստները կազմել են 900 մլրդ դոլար
Մերձավորարևելյան տարածաշրջանի երկրների կորուստները 2011 թվականի «արաբական գարնան»՝ հեղաշրջումների և զանգվածային ժողովրդական հուզումների շարքի և դրանց հաջորդած հետևանքների արդյունքում կազմում են 900 մլրդ դոլար։ Նման տվյալներ է հնչեցրել Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթահ ալ-Սիսին «Հայրենիքի պատմությունը» ֆորումի ժամանակ իր ելույթում։ Ֆորումը բացվել է չորեքշաբթի, Կահիրեում, փոխանցում է ТАСС-ը:
Ալ-Սիսիի խոսքով՝ պատերազմների, ներքին հակամարտությունների և հեղաշրջումների արդյունքում այդ շրջանում տարածաշրջանում զոհվել է 1.4 մլն մարդ, ևս 15 մլն մարդ հայտնվել է փախստականի կարգավիճակում։
Նա նշել է, որ 2013 թվականի հուլիսից, երբ զինվորականները հեռացրին «Մուսուլման եղբայրների» աջակցությունը վայելով Մուհամմադ Մուրսիին, իրավիճակը կայունանում է։
Վերջին 4 տարիներին, Եգիպտոսի նախագահի խոսքով, կառուցվել է արտադրական տարբեր ոլորտներում 11 հազար ձեռնարկություն, սղաճը կրճատվել է՝ 35 տոկոսից դառնալով 22 տոկոս, իսկ երկրի տնտեսությունում օտարերկրյա ուղիղ ներդրումների ընդհանուր ծավալը 2014 թվականի կեսերից մինչ օրս կազմել է 100 մլրդ եգիպտական ֆունտ։ Ալ-Սիսին նաև նշել է,որ 2016 թվականի սեպտեմբերից լիովին դադարեցվել է անօրինական միգրացիան Եգիպտոսի տարածքից դեպի Եվրոպա։

Президент Египта: потери стран региона в результате «арабской весны» составили $900 млрд
Потери стран ближневосточного региона в результате «арабской весны» - серии переворотов и массовых народных волнений, которые прокатилась по многим арабским государствам в 2011 году, и последующими за ними событиями, составляют $900 млрд. Такие данные привел президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси в своем выступлении на форуме «История родины», который открылся 17 января в Каире, сообщает ТАСС.
По словам ас-Сиси, в результате войн, внутренних конфликтов и переворотов в этот период в регионе погибли 1,4 млн человек, еще 15 млн оказались на положении беженцев.
Вместе с тем, как заметил ас-Сиси, в Египте с июля 2013 года, когда военными был отстранен от власти действовавший тогда президент Мухаммед Мурси, поддерживаемый исламистским движением «Братья-мусульмане», обстановка стабилизируется.
За минувшие 4 года, по данным египетского лидера, было возведено 11 тыс. предприятий в различных отраслях производства, инфляция сократилась с 35% до 22%, а общий объем прямых иностранных инвестиций в экономику страны с середины 2014 года до настоящего времени составил 100 млрд египетских фунтов (около Абдель Фаттах5,7 млрд). Ас-Сиси также отметил, что с сентября 2016 года полностью прекращена незаконная миграция в Европу с территории Египта.