Գերմանիայի ԱԳՆ. ԵՄ-ն պետք է միահամուռ գործի մերձավորարևելյան հակամարտության կարգավորման հարցում
Եվրամիությունը պետք է միասնություն դրսևորի մերձավորարևելյան հակամարտության կարգավորման հարցում: Այս մասին երկուշաբթի հայտարարել է Գերմանիայի Եվրոպայի գործերով պետական նախարար Միխաել Ռոտը, որը Բրյուսել է ժամանել մասնակցելու ԵՄ Խորհրդի նիստին, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Մենք պետք է բանակցություններ վարենք Պաղեստին պետության ղեկավար Մահմուդ Աբասի հետ, մերձավորարևելյան գործընթացը ծանր պայմանների մեջ է: Կենսականորեն կարևոր է, որ Եվրամիության ձայնը ներդաշնակ հնչի: Մենք պետք է միահամուռ հանդես գանք և թույլ չտանք մեզ բաժանել»,- նշել է նա:
Ըստ որում՝ Ռոտը նշել է, որ մերձավորարևելյան գործընթացում Եվրոպան պետք է հետևի 2 պետությունների խաղաղ գոյակցության սկզբունքին, և բոլոր կողմերին կոչ է անում հրաժարվել բռնությունից և սադրանքներից:

МИД ФРГ: ЕС должен действовать сообща в отношении ближневосточного конфликта
Европейский союз должен проявлять единство в отношении решения ближневосточного конфликта. Об этом заявил в понедельник государственный министр по делам Европы в МИД ФРГ Михаэль Рот по прибытии в Брюссель на заседание Совета ЕС, передает ТАСС.
«Нам предстоят переговоры с главой Государства Палестина Махмудом Аббасом, ближневосточный процесс находится в тяжелых условиях. Жизненно важно, чтобы голоса Европейского союза звучали в унисон. Мы должны выступать сообща и не дать себя разделить», - отметил он.
При этом Рот сказал, что в ближневосточном процессе Европа придерживается принципа мирного сосуществования двух государств и призывает все стороны отказаться от насилия и провокаций.