Երևանի ավագանիում կատարվածի առնչությամբ քրեական գործը հարուցվել է և «Երկիր Ծիրանիի», և քաղաքապետարանի աշխատակիցների հաղորդման վրա
19/02/2018 10:50
Երևանի ավագանու նիստում տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ հարուցվել է քրեական գործ և այն ուղարկվել է Քննչական կոմիտե՝ քննության, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկությունը հաստատեց Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Էդգար Ջանոյանը։
Նրա տեղեկացմամբ, քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ ՔՕ 118-րդ հոդվածի՝ «Ծեծը» և 258-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ «խուլիգանությունը՝ դիտավորությամբ հասարակական կարգը կոպիտ կերպով խախտելը, որն արտահայտվել է հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունքով»։
Մեր հարցին, թե արդյոք միջադեպի հետքերով իրավապահներին հաղորդում ներկայացրել են միայն «Երկիր Ծիրանի» խմբակցության անդամները, Ջանոյանը պատասխանեց, որ բացի «Երկիր Ծիրանիիի» անդամներից, հաղորդում ներկայացրել են նաև քաղաքապետարանի աշխատակիցները։
Ավելի վաղ Aysor.amտեղեկացրել էր, որ փետրվարի 13-ին Երևանի ավագանու նիստում «Երկիրր Ծիրանի» խմբակցության անդամները տարաներով կոյուղաջրեր էին բերել՝ հայտարարելով, թե Նուբարաշենի բնակիչներն ամեն օր այդ գարշահոտն են շնչում։ Դա առաջացրեց Հանրապետական խմբակցության անդամների դժգոհությունը: Նրանք փորձեցին թույլ չտալ, որպեսզի կոյուղաջրով լի տարաները մոտեցնեն նիստը վարող քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին։

Уголовное дело по факту инцидента на заседании Совета старейшин Еревана возбуждено на основании сообщения «Еркир Цирани» и сотрудников мэрии
19/02/2018 13:22
По факту произошедшего на заседании Совета старейшин Еревана инцидента возбуждено уголовное дело и направлено в Следственный комитет Армении, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am начальник пресс-службы полиции Армении Эдгар Джаноян.
Он сообщил, что уголовное дело возбуждено по признакам ст.118 (Побои) и ч.1 ст.258 Уголовного кодекса РА («хулиганство, то есть умышленное грубое нарушение общественного порядка, выразившееся в явном неуважении к обществу и сопровождающееся применением насилия к личности или с угрозой его применения, а также уничтожением или повреждением чужого имущества»).
На вопрос, сообщение об инциденте поступило в правоохранительные органы только от членов фракции «Еркир Цирани», Эдгар Джаноян ответил, что сообщение получено также от сотрудников мэрии.
Ранее Aysor.am сообщал, что 13 февраля члены фракции «Еркир Цирани» принесли с собой на заседание Совета старейшин Еревана стеклянные баночки с мутной канализационной водой, заявив, что жители административного района Нубарашен каждый день вынуждены жить в этом зловонии. Это вызвало недовольство членов фракции Республиканской партии, которые пытались не допустить, чтобы женщины «Еркир Цирани» передали банки с канализационной водой мэру Тарону Маргаряну, председательствующему на заседании.