Պեկինը ԿԺԴՀ-ին և Հարավային Կորեային կոչ է արել երկխոսությունը պահպանել նաև Օլիմպիական խաղերից հետո
Չինաստանը հույս ունի, որ Կորեական թերակղզու ճգնաժամի բոլոր կողմերը կկարողանան համատեղ ջանքեր գործադրել իրադրության կարգավորման համար և ձեռնպահ կմնան սադրիչ գործողություններից ու հայտարարություններից՝ խուսափելով լավածության աճից,  հայտարարել է ՉԺՀ-ի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գեն Շուանը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Հարավային Կորեան և ԿԺԴՀ-ն փոխգործակցություն և բարեկամական համագործակցություն ցուցաբերեցին Փհենչհանի Օլիմպիական խաղերի ժամանակ, Չինաստանը՝ որպես Կորեական թերակղզու մերձավոր հարևան, ողջունում և հավանություն է տալիս դրան, մենք միշտ ընդգծել ենք, որ կղզում ստեղծված փակուղային իրադրությունից միակ ելքը երկխոսությունն է և հաշտության բանակցությունները», - հայտարարել է դիվանագետը:
Նրա խոսքով՝ Պեկինը հուսով է, որ «Սեուլի և Փհենյանի միջև վոխգործակցությունը կարող է նպաստել ԿԺԴՀ-ի և ԱՄՆ-ի միջև շփումների հաստատմանը, նաև կդառնա քայլ Կորեական թերակղզու հիմնախնդրի շուրջը երկխոսության վերսկսման ուղղությամբ»:

Китай призвал КНДР и Южную Корею сохранить диалог и после Олимпиады
Китай рассчитывает, что все стороны кризиса на Корейском полуострове смогут приложить совместные усилия для урегулирования ситуации и воздержатся от провокационных действий и высказываний, избежав роста напряженности, заявил в четверг официальный представитель МИД КНР Гэн Шуан, сообщает РИА Новости.
«Южная Корея и КНДР демонстрировали взаимодействие и дружественное сотрудничество во время Олимпийских Игр в Пхенчхане, как близкий сосед Корейского полуострова, Китай приветствует и поддерживает это, мы всегда подчеркивали, что единственным выходом из создавшейся на полуострове тупиковой ситуации является диалог и мирные переговоры», — заявил дипломат.
По его словам, Пекин рассчитывает, что «взаимодействие между Сеулом и Пхеньяном сможет поспособствовать налаживанию контактов между КНДР и США, а также станет шагом по направлению к возобновлению диалога по проблеме Корейского полуострова».