Հայաստանի ԱԳՆ-ն հստակեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության չլուծված լինելու պատճառը
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար հստակ առաջարկություններ է ներկայացրել, որոնք մերժվել են Ադրբեջանի կողմից:
Aysor.am-ի թղթակցին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանն ասաց, որ հենց սա է Ղարաբաղյան հակամարտության չլուծված լինելու պատճառը:
«Իրավիճակը լարված է, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում և Հայաստանի հետ սահմանին մշտական սադրանքներ են իրականացվում, լարվածության պատճառ է նաև վստահության ամրապնդման միջոցներից հրաժարվելը»,- նշել է նա:
Այսօր Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել էր, որ տարածաշրջանում լարվածության գլխավոր պատճառը «ադրբեջանական տարածքների օկուպացիան է ու այնտեղ հայկական զորքերի գտնվելը»:

МИД Армении уточнил причину неразрешенности карабахского конфликта
Минская группа ОБСЕ выдвинула в качестве основы урегулирования нагорно-карабахского конфликта конкретные предложения, которые азербайджанская сторона отвергла.
Как заявил Aysor.am пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, в этом заключается причина неразрешенности конфликта.
«Напряженная ситуация является следствием постоянных провокаций на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом и на границе с Арменией, а также следствием отказа от мер по укреплению доверия», - отметил он.
Напомним, что сегодня пресс-секретарь МИД Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что основной причиной напряженности в регионе «является продолжение оккупации и нахождение армянских войск на азербайджанских территориях».