ՀՀ նախագահի լիազորություններն Արմեն Սարգսյանը կստանձնի ապրիլի 9-ից
ՀՀ նոր նախագահի լիազորություններն ուժի մեջ կմտնեն ապրիլի 9-ից: Մինչև ապրիլի 9-ը ՀՀ նախագահի լիազորությունները կշարունակի կատարել գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր Ազգային ժողովը Հայաստանի Հանրապետության նախագահ ընտրեց: Միակ թեկնածու Արմեն Սարգսյանն ընտրվեց  90 կողմ, 10 դեմ քվեով:
Ապրիլի 9-ին, երբ Արմեն Սարգսյանը պաշտոնապես կստանձնի նախագահի լիազորությունները, մինչև ապրիլի 16-ն ընկած ժամանակահատվածում նոր կառավարության ձևավորման համար խորհրդարանական խմբակցությունները պետք է առաջադրեն վարչապետի թեկնածու:
Դրանից հետո Ազգային ժողովում կկազմակերպվեն վարչապետի ընտրություններ: Վարչապետի լիազորությունները ստանձնելու համար առաջադրված թեկնածուն պետք է հավաքի ձայների 50 տոկոսը:
Համաձայն Սահմանադրության՝ խորհրդարանի ընտրած վարչապետին նշանակում է նախագահը, որից հետո վարչապետը 5-օրյա ժամկետում պետք է ներկայացնի նախարարների և իր տեղակալների թեկնածուներին, որոնց նշանակման մասին տեղեկանքը ստորագրում է նախագահը 3-օրյա ժամկետում:
Հիշեցնենք, որ համաձայն Սահմանադրական փոփոխությունների՝ արդյունքում ՀՀ-ն պետք է անցում կատարի խորհրդարանական համակարգի: Նման համակարգի անցում կատարելու գործընթացն ավարտված կհամարվի ՀՀ նոր նախագահի լիազորությունների ստանձնման օրը՝ ապրիլի 9-ին:

Армен Саркисян вступит в должность президента Армении 9 апреля
Полномочия новоизбранного президента Армении вступят в силу 9 апреля. До 9 апреля действующий президент Армении Серж Саргсян продолжит выполнять полномочия главы государства.
Напомним, сегодня Национальное Собрание избрало президентом республики бывшего премьер-министра, посла в Великобритании Армена Саркисяна. За его кандидатуру проголосовали 90 депутатов, против – 10, один бюллетень признан недействительным.
Армен Саркисян официально вступит в должность президента 9-го апреля, в период до 16-го апреля парламентские фракции должны выдвинуть для формирования правительства кандидата в премьер-министры.
После этого в Национальном Собрании будут организованы выборы премьер-министра. Для вступления в должность премьер-министра выдвинутый кандидат должен набрать 50 процентов голосов.
Согласно Конституции, президент страны назначает избранного Национальным Собранием премьер-министра, после чего премьер в 5-дневный срок должен представить кандидатуры министров и своих заместителей. Президент республики назначает вице-премьеров и министров в трехдневный срок.
Напомним, согласно изменениям Конституции, Армения должна совершить переход к парламентской системе. Процесс перехода к парламентской системе правления будет считаться завершенным в день вступления в должность нового президента Армении – 9 апреля.