Նիկոլ Փաշինյանը գրությամբ դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ Ռոբերտ Քոչարյանին Մարտի 1-ի սպանությունների գործով հարցաքննության կանչելու համար
06/03/2018 10:03
Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը գրությամբ դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ Ռոբերտ Քոչարյանին Մարտի 1-ի սպանությունների գործով հարցաքննության կանչելու համար։
«Այս գրության մեջ երկու խնդիր է բարձրացվում, նախ, մեր լսումների ընթացքում պարզվեց, որ մարտի 1-ի ու 2-ի գործերը քննող քննչական խումբը այդպես էլ գործին չի կցել 2008 թվականի Մարտի 1-ի իրադարձություններն ուսումնասիրող փաստահավաք խմբի անդամներ Անդրանիկ Քոչարյանի ու Սեդա Սաֆարյանի զեկույցը», - Facebook-ում տեսաուղերձով նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ընդգծել է, որ երկրորդ կարևորագույն հանգամանքը, որ պարզվել է իրենց հրավիրած լսումների ընթացքում այն է, «որ մինչև հիմա՝ Մարտի 1-ից 10 տարի անց, նախաքննության մարմինը չի մարզել, թե երբ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարում էր, որ ցուցարարները մեքենաների հետևից դուրս էին գալիս ու կրակում զինվորների վրա ու թաքնվում, այս հայտարարությունը ինչ փաստական նյութի հիմա են վրա հիմնված»։

Никол Пашинян обратился к генпрокурору для вызова на допрос Роберта Кочаряна по делу 1 Марта
Руководитель фракции «Елк» Никол Пашинян обратился к генеральному прокурору Армении для вызова на допрос Роберта Кочаряна по делу об убийствах 1 Марта.
«В заявлении содержатся два вопроса: во-первых, во время наших слушаний выяснилось, что следственная группа, расследующая дела 1 и 2 марта, так и не приложила к делу доклад членов Группы по сбору фактов событий 1 и 2 марта 2008 года – Андраника Кочаряна и Седы Сафарян», - отметил Никол Пашиня в видеопослании на своей странице в Facebook.
Он подчеркнул, что второе важное обстоятельство, которое выяснилось во время созванных слушаний это то, что «до сих пор – с 1 марта прошло 10 лет – следственный орган так и не выяснил, на каких фактологических материалах основывается заявление Роберта Кочаряна о том, что митингующие выходили из-за машин, стреляли в полицейских и опять прятались за машины».