Մարտի 1-ի իմ դերակատարումը եղել է հրապարակային. Փաշինյանի արձագանքը՝  Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի հայտարարությանը
12/03/2018 16:26
Մարտի 1-ի իմ դերակատարումը եղել է հրապարակային. Փաշինյանի արձագանքը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի հայտարարությանը
Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է հստակ պարզաբանում տա՝ որտեղից իրեն այդ տեղեկատվությունը, որ մեքենաների հետևից Մարտի 1-ի կամ ինչ-որ այլ ցուցարարներ դուրս էին գալիս, կրակում էին զինվորների հետևից ու թաքնվում էին, «Ազատության» հետ զրույցում ասել է «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Բոլոր հարցերի կոնտեքստում այս հարցը չպետք է մոռանանք: Սա Ռոբերտ Քոչարյանի հարցն է», - ասել է Փաշինյանը՝ անդրադառնալով այսօր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը հայտարարությանը, որ Փաշինյանը Մարտի 1-ի անկարգությունների գլխավոր սադրիչն ու կազմակերպիչն է:
«Իմ կարծիքով՝ այս մեկնաբանության բուն նպատակն այն է, որ փոխանակ մենք քննարկենք, թե ովքեր էին Մարտի 1-ին մեքենայի հետևից դուրս գալիս, կրակում և թաքնվում, քննարկենք բաներ, որոնք բազմիցս քննարկված են: Մարտի 1-ի իմ դերակատարումը եղել է հրապարակային, տասնյակ հազարավոր մարդկանց աչքի առաջ: Նույնիսկ իմ հեռախոսազանգերը գաղտնալսված և հրապարակված են», - նշել է նա:
Դիտարկմանը, թե Քոչարյանին դուր չի եկել, որ Մարտի 1-ի թեմայով խորհրդարանական լսումներ են կազմակերպվել՝ Փաշինյանն արձագանքել է.
«Ռոբերտ Քոչարյանին և Սերժ Սարգսյանին մոտակա ու հեռակա ապագայում դեռ էնքան բան դուր չի գա, բայց ես ասում եմ՝ մենք այս թեմայից չենք շեղվելու»:

Мое участие в событиях 1 марта было публичным – Пашинян прокомментировал заявление офиса Роберта Кочаряна
12/03/2018 17:11
Роберт Кочарян должен дать четкое разъяснение, откуда у него информация о том, что 1 марта какие-то митингующие выходили из-за машин, стреляли в полицейских и опять прятались за машины, заявил в беседе с корреспондентом Радио Азатутюн руководитель фракции «Елк» Никол Пашинян.
«Этот вопрос нельзя забывать в контексте всех других вопросов. Это вопрос Роберта Кочаряна», - заявил Никол Пашинян, касаясь заявления руководителя офиса второго президента Армении Роберта Кочаряна Виктор Согомонян о том, что глава фракции «Елк» является главным провокатором и организатором беспорядков 1 марта 2008 года в Ереване.
«На мой взгляд, реальная цель этого комментария в том, чтобы мы обсуждали вопросы, которые уже неоднократно обсуждались, вместо того чтобы обсуждать: кто выходил 1 Марта из-за машин, стрелял и опять прятался. Мое участие в событиях 1 марта было публичным, перед глазами сотен тысяч людей. Были прослушаны и опубликованы даже мои телефонные разговоры», - отметил Пашинян.
На замечание, видимо, Кочаряну, не понравилось, что были организованы парламентские слушания по теме трагических событий 1 марта, Никол Пашинян заявил:
«В ближайшем и предстоящем будущем Роберту Кочаряну и Сержу Саргсяну столько всего еще не понравится, но я заявляю – мы не будем отклоняться от этой темы».
Напомним, руководитель фракции «Елк» Никол Пашинян обратился к генеральному прокурору Армении с предложением пригласить Роберта Кочаряна на допрос по делу о беспорядках 1 марта.