Ուկրաինայի գլխավոր դատախազը Նադեժդա Սավչենկոյին մեղադրել է ահաբեկչություն նախապատրաստելու համար
Ուկրաինայի գլխավոր դատախազ Յուրի Լուցենկոն Գերագույն Ռադայի պատգամավոր Նադեժդա Սավչենկոյին մեղադրել Է երկրի խորհրդարանում ահաբեկչական գործողություն նախապատրաստելու համար և առաջարկել նրան զրկել պատգամավորական անձեռնմխելիությունից,  հայտնում է  BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
«Հետաքննությունն ունի այն բանի անառարկելի ապացույցները, որ Ուկրաինայի ժողովրդական պատգամավոր Նադեժդա Սավչենկոն անձամբ պլանավորել, անձամբ հավաքագրել ու անձամբ ցուցմունքներ էտվել, թե ինչպես իրականացնել ահաբեկչական գործողությունն այս դահլիճում»,- հայտարարել է Լուցենկոն՝ հանդես գալով Գերագույն Ռադայում:
Նրա խոսքով՝ Սավչենկոն պլանավորում Էր մարտական նռնակներով ոչնչացել երկու օթյակ, «ականանետներով պայթեցնել Գերագույն Ռադայի գմբեթը և ինքնաձիգներով վերջ տալ նրանց, ովքեր ողջ կմնան»:
Լուցենկոն հավելել է, որ մարտի 15-ին մտադիր է խորհրդարանին զեկույց ներկայացնել Սավչենկոյին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու, կալանքի տակ վերցնելու և ձերբակալելու վերաբերյալ: Նաև հայտնի է դարձել, որ Գերագույն ռադան Նադեժդա Սավչենկոյին բացառել է ազգային անվտանգության և պաշտպանության հարցերի կոմիտեի կազմից:
Մարտի 15-ին ավելի վաղ Սավչենկոն հարցաքննության համար ժամանել Էր Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության Կիեւի վարչության գրասենյակ:

Генпрокурор Украины обвинил Надежду Савченко в подготовке теракта
Генеральный прокурор Украины Юрий Луценко обвинил депутата Верховной рады Надежду Савченко в подготовке теракта в парламенте страны и предложил снять с нее депутатскую неприкосновенность, сообщает русская служба BBC.
«У следствия есть неоспоримые доказательства того, что Надежда Савченко, народный депутат Украины, лично планировала, лично вербовала, лично давала указания, как провести террористический акт здесь, в этом зале», - заявил Луценко, выступая в Верховной раде.
По его словам, она планировала уничтожить боевыми гранатами две ложи, «минометами обрушив купол Верховной рады и автоматами добивая тех, кто выживет».
Луценко добавил, что в четверг намерен внести в парламент представление о привлечении к уголовной ответственности, задержании и аресте Савченко. Также стало известно, что Верховная рада исключила Надежду Савченко из состава комитета по вопросам национальной безопасности и обороны.