Ամերիկացի գիտնականների հետ հանդիպմանը Բակո Սահակյանը անդրադարձել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցերին
16/03/2018 11:09
Մարտի 15-ին Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը Վաշինգտոնում այցելել է Ազգային շահերի կենտրոն, հանդիպում ունեցել ամերիկացի մի խումբ գիտնականների ու փորձագետների հետ և հանդես եկել ելույթով, տեղեկացնում է ԱՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Նախագահ Սահակյանն անդրադարձել է Արցախում պետականաշինության գործընթացին, ներքին և արտաքին քաղաքականությանը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցերին:
Նախագահը կարևոր և օգտակար է համարել նման հանդիպումներն ու քննարկումները, նշելով, որ դրանք հնարավորություն են տալիս անմիջականորեն ծանոթանալու իրավիճակին և չեզոքացնելու դրան խոչընդոտող կարծրատիպերը:
«Ուզում եմ ընդգծել, որ մենք շահագրգռված ենք կայուն կապ հաստատելու առաջատար գիտահետազոտական կենտրոնների հետ, մշտապես խորացնելու և ընդլայնելու այն, ինչը դիտարկում ենք որպես միջազգային միտումներն ավելի լավ ըմբռնելու եւ հասկանալու, ինչպես նաև մեր երկրում գիտավերլուծական միտքը զարգացնելու կարևոր ուղղություններից», - ընդգծել է իր ելույթում Նախագահ Սահակյանը:

Бако Саакян представил американским ученым процесс урегулирования азербайджано-карабахского конфликт
16/03/2018 12:34
Президент Республики Арцах Бако Саакян посетил 15 марта в Вашингтоне Центр национальных интересов, встретился с группой американских ученых и экспертов и выступил с речью, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Президент Саакян коснулся процесса государственного строительства в Арцахе, внутренней и внешней политики, урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
Глава государства назвал важными и полезными встречи и обсуждения, отметив, что они дают возможность непосредственно ознакомиться с ситуацией и устранить препятствующие этому стереотипы.
«Хочу подчеркнуть, что мы заинтересованы в налаживании стабильных связей с ведущими научно-исследовательскими центрами, в дальнейшем их углублении и расширении. Мы рассматриваем это как важную основу для более глубокого понимания международных тенденций, развития научно-аналитической мысли в нашей стране», - подчеркнул в своем выступлении президент Саакян.