Օկլահոման կդառնա ԱՄՆ-ի առաջին նահանգը, որտեղ մահապատժի համար կօգտագործի գազակերպ ազոտը
Օկլահոման կդառնա ԱՄՆ-ի առաջին նահանգը, որը մահավճիռների իրականացման համար կսկսի օգտագործել գազակերպ ազոտը,  հայտնում է ТАСС-ը:
Ընդ որում, առայժմ հայտնի չէ, թե Օկլահոմայում հատկապես երբ կվերսկսվի մահապատիժների իրականացումը: Նահանգի ԶԼՄ-ները նշում են, որ, ամենայն հավանականությամբ, դա տեղի կունենա ընթացիկ տարվա վերջից ոչ շուտ: Օկլահոմայի իշխանությունները 2015 թվականին ժամանակավորապես դադարեցրել են մահավճիռների իրականացումը, որոնք կատարվում էին ներերակային ներարկումների կիրառման միջոցով:
Ներկայում Օկլահոմայի բանտերում, գլխավոր դատախազի խոսքով, պահվում է 16 կալանավոր, որոնք դատապարտված են մահապատժի:

Оклахома станет первым штатом США, где для проведения казней используют газообразный азот
Оклахома станет первым американским штатом, который начнет использовать газообразный азот для приведения в исполнение смертных приговоров, сообщает ТАСС.
При этом, когда именно в Оклахоме возобновятся казни, пока не ясно. СМИ штата сообщают, что это произойдет, скорее всего, не ранее конца текущего года. Власти Оклахомы в 2015 году временно прекратили приводить в исполнение смертные приговоры, которые осуществлялись путем применения внутривенной инъекции. Это связано с несколькими случаями, когда приговоренные к высшей мере наказания во время процедуры умерщвления испытывали невыносимые боли.
В настоящее время в тюрьмах Оклахомы, по словам генпрокурора, содержатся 16 заключенных, приговоренных к высшей мере, которые исчерпали все возможности для обжалования приговора.