Telegram-ը ՌԴ-ի ԳԴ-ին պարտվելուց հետո  հայցով դիմել է ՄԻԵԴ
Telegram ընկերությունը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է դիմել ծածկագրման բանալիները ռուսական հատուկ ծառայություններին տրամադրելուց հրաժարվելու համար սահմանված խոշոր տուգանքի հարցով։ Այս մասին հայտնում է «Ագորա» իրավապաշտպան կազմակերպությունը,  փոխանցում է Rosbalt-ը։
Telegram–ի ներկայացուցիչների պնդմամբ, Անվտանգության դաշնային ծառայության պահանջն ու դատավճիռը Մարդու իրավունքների կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածում ամրագրված «առանց պետական մարմինների միջամտության տեղեկատվության և գաղափարների ազատ տարածման իրավունքի» խախտում է։
2017 թվականի հոկտեմբերին Մոսկվայի Մեշանսկի դատարանը տուգանել էր Telegram ընկերությանը 800 հազար ռուբլով, քանի որ ընկերությունում հրաժարվել էին Անվտանգության դաշնային  ծառայությանը տրամադրել  Պետերբուրգում ահաբեկչության իրականացման մեջ կասկածվող անձանց տվյալները։ Telegram–ը բողոքարկել էր որոշումը և դիմել ՌԴ գերագույն դատարան, որը վճիռն օրինաչափ էր ճանաչել։

После проигрыша в ВС РФ Telegram подал иск в ЕСПЧ
Компания Telegram направила в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) жалобу на крупный штраф за отказ предоставить ключи шифрования российским спецслужбам. Об этом сообщает правозащитная организация «Агора», передает Rosbalt.
По мнению Telegram, требование ФСБ и судебное постановление является «вмешательством в право свободно распространять информацию и идеи без какого-либо вмешательства со стороны публичных властей» и нарушает ст. 10 Конвенции о защите прав человека.
Мещанский суд столицы в октябре 2017 года оштрафовал Telegram на 800 тыс. руб. за отказ передать ФСБ переписку фигурантов дела о теракте в метро Петербурга. Штраф был обжалован, но суд оставил его в силе. В декабре Telegram подал в Верховный суд РФ. Накануне ВС посчитал приказ ФСБ законным.