Աման Տուլեևը դարձել է Կեմերովոյի մարզի խորհրդարանի պատգամավոր
Ռուսաստանի Կեմերովոյի մարզի նախկին նահանգապետ, 73-ամյա Աման Տուլեևը տարածաշրջանի ժողովրդական պատգամավորների խորհրդի մանդատ է ստացել, հայտնել է ТАСС-ը՝ հղում անելով  տարածաշրջանի ընտրական հանձնաժողովին:
Ընտրական հանձնաժողովի ներկայացուցիչը նշել է, որ 2013 թվականին Տուլեևը գլխավորել Է թեկնածուների միասնական ցուցակը, որը «Եդինայա Ռոսիա»-ն առաջադրել էր մարզային խորհրդի պատգամավորների ընտրություններում: Նրա խոսքով՝ Տուլեևին հանձնել են պատգամավոր Վան Վայ-Չենի թափուր մանդատը, որն իր լիազորությունները վայր էր դրել 2016 թվականին:
Մարզային խորհուրդը պետք է Տուլեևին տա պատգամավորի վկայական և նրան ընդգրկի կոմիտեներից մեկում: 1997 թվականից Կեմերովոյի մարզը ղեկավարած Աման Տուլեևը 2018 թվականի ապրիլի 1-ին իր լիազորությունները վաղաժամկետ վայր դնելու խնդրանքով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին էր դիմել Կեմերովոյի «Զիմնյայա վիշնյա» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած խոշոր հրդեհից հետո, որի հետևանքով զոհվել է 64 մարդ, տուժել՝ 79 հոգի: Պետության ղեկավարն ընդունել էր Տուլեևի հրաժարականը՝ տարածաշրջանի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակելով 57-ամյա փոխնահանգապետ Սերգեյ Ցիվիլյովին:

Тулеев стал депутатом парламента Кемеровской области
Бывший губернатор Кемеровской области, 73-летний Аман Тулеев получил мандат совета народных депутатов региона,  сообщили ТАСС в избирательной комиссии региона.
Представитель избиркома отметил, что в 2013 году Тулеев возглавлял единый список кандидатов, который выдвинула «Единая Россия»  на выборы депутатов областного совета.
По его словам, Тулееву передали вакантный мандат депутата Ван Вай-Чена, который сложил свои полномочия в 2016 году. Облсовет должен выдать Тулееву удостоверение депутата и включить в один из комитетов.
Руководивший Кемеровской областью с 1997 года Аман Тулеев 1 апреля 2018 года обратился к президенту РФ Владимиру Путину с просьбой о досрочном сложении полномочий после крупного пожара в кемеровском ТЦ
«Зимняя вишня», в результате которого 64 человека погибли, 79 пострадали. Глава государства принял отставку Тулеева, назначив временно исполняющим обязанности главы региона вице-губернатора 57-летнего Сергея Цивилева.