Պեսկովը մեկնաբանել է Telegram-ի արգելափակումը
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը մեկնաբանել է Telegram մեսենջերի արգելափակման մասին դատարանի որոշումը: Նրա խոսքով՝ այս դեպքում օգտատերերի իրավունքների ոտնահարման մասին խոսք չի գնում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Պեսկովին խնդրել են գնահատել Telegram-ի հասանելիության հետ կապված իրավիճակը՝ նախկինում կատարած հայտարարությունների տեսակետից, որ Ուկրաինայում ռուսական կայքերի եւ սոցցանցերի արգելափակումը խախտում է այդ երկրի քաղաքացիների իրավունքները:
«Կա օրենսդրության դրույթ, որը պահանջում է Ռուսաստանի Դաշնության որոշակի ծառայություններին տվյալների որոշակի լրակազմի տրամադրում: Այս պայմանի կատարումը թույլ կտար կոնսենսուսի հասնել, սակայն, ցավոք, հնարավոր չեղավ նման կոնսենսուսի հասնել, ուստի իրավիճակն ամբողջությամբ, արմատապես տարբերվում է նրանից, ինչի մասին դուք հիշատակեցիք»,- ասել է նա:

Песков прокомментировал блокировку Telegram
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков прокомментировал решение суда о блокировке мессенджера Telegram. По его словам, в этом случае речь об ущемлении прав пользователей не идет, передает РИА Новости.
Пескова попросили оценить ситуацию с ограничением доступа к Telegram с точки зрения сделанных ранее заявлений о том, что блокировка российских сайтов и соцсетей в Украине нарушает права граждан этой страны.
«Есть положение законодательства, которое требует предоставления определенного набора данных в определенные службы Российской Федерации. Выполнение этого условия было способно позволить выйти на консенсус, но, к сожалению, такого консенсуса не удалось достичь, поэтому ситуация полностью, коренным образом отличается от той, которую вы упомянули», — сказал он.