Ցուցարարները արգելափակել են ՀՀ ՊՆ աշխատավայր վերադարձող ծառայողական ավտոմեքենան. փորձել բացել պաշտպանության նախարարի ավտոմեքենայի դուռը (Տեսանյութ)
20/04/2018 19:31
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել այսօր Երևանի Կոմիտաս և Տիգրանյան փողոցների խաչմերուկում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ.
«Ապրիլի 20-ին Երևանի Կոմիտաս և Տիգրանյան փողոցների խաչմերուկում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ հայտնում ենք հետևյալը.
ՀՀ պաշտպանության նախարարը, որպես ՀՀ անվտանգության խորհրդի անդամ, հանդիսանում է պետական պահպանության ենթակա անձ, ում տեղաշարժի արհեստական սահմանափակումներն անթույլատրելի են։ Ըստ այդմ՝ բացարձակ անընդունելի է, երբ պաշտպանության նախարարի ծառայողական ավտոմեքենան արգելափակվում է անհայտ անձանց կողմից։
Նշված դեպքում, ապրիլի 20-ին, ժամը 18։00-ի սահմաններում, Կոմիտաս և Տիգրանյան փողոցների խաչմերուկում ցուցարարները, որոնց մեջ նաև ակնհայտ սադրիչներ և անչափահասներ են եղել, ոչ միայն արգելափակել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի՝ աշխատավայր վերադարձող ծառայողական ավտոմեքենան, այլև անտեսել են անվտանգության ծառայության աշխատակիցների՝ մեքենան ապաարգելափակելու վերաբերյալ քաղաքակիրթ հորդորները, հարվածներ հասցրել ուղեկցող ավտոմեքենային, իսկ դիմակավորված ցուցարարներից մեկը փորձել է բացել պաշտպանության նախարարի ավտոմեքենայի դուռը։ Ստեղծված իրադրությունում նախարարի անվտանգությունն ապահովող աշխատակիցները ստիպված են եղել ուժի գործադրմամբ բացել պաշտպանության նախարարի ծառայողական ավտոմեքենայի ճանապարհը։
Պաշտպանության նախարարությունը, մտահոգություն հայտնելով տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ, միաժամանակ հորդորում է չխոչընդոտել Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի անվտանգությունն ապահովող կառույցի ավտոմեքենաների՝ ծառայողական անհրաժեշտությամբ պայմանավորված տեղաշարժերը։ Դա էապես կարող է վտանգել ամեն օր մարտական խնդիր կատարող բանակի բնականոն կենսագործունեությունն ապահովող ենթակառուցվածքների անխափան աշխատանքը», - ասված է հայտարարության մեջ։

Минобороны Армении: Митингующие окружили и заблокировали проезд служебного автомобиля министра обороны по дороге в МО
20/04/2018 20:25
Министерство обороны Армении выступило с заявлением в связи с произошедшим сегодня на перекрестке проспекта Комитаса и улицы Тиграняна инцидентом.
Минобороны отмечает, что глава оборонного ведомства является членом Совета национальной безопасности и лицом, подпадающим под государственную охрану, следовательно, искусственное воспрепятствование его передвижению непозволительны.
«20 апреля, в 18:00, на перекрестке улиц Комитаса и Тиграняна демонстранты, в числе которых были очевидные провокаторы и несовершеннолетние, не только заблокировали возвращающийся на работу служебный автомобиль министра обороны, но и игнорировали призывы сотрудников службы безопасности разблокировать путь, нанесли удары по автомобилям сопровождения, а один из демонстрантов в маске попытался открыть дверь автомобиля министра машину. В создавшейся ситуации службе безопасности не оставалось ничего, как силой открыть путь для движения автомобилей», - отмечается в заявлении Минобороны.
Министерство обороны Армении выражает обеспокоенность в связи с произошедшим инцидентом и призывает не препятствовать передвижению автомобилей структуры, обеспечивающей безопасность Армении и армянского народа, которая обусловлена служебной необходимостью. Это может поставить под опасность бесперебойную работу подразделений, обеспечивающих нормальную жизнедеятельность армии.