ԱՄՆ-ն հրաժարվել է օգնել վերականգնել Ասադի հսկողության տակ գտնվող Սիրիայի տարածքները
Միացյալ Նահանգները մտադիր չէ վերականգնել Սիրիայի այն հատվածները, որոնք գտնվում են նախագահ Բաշար ալ Ասադի հսկողության տակ, «Մեծ յոթնյակի» անդամ երկրների արտգործնախարարների հանդիպումից հետո հայտնել է բարձրաստիճան ամերիկացի պաշտոնյան:
Պաշտոնյան, որի խոսքերը տարածել է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը, ասել է, որ Վաշինգտոնը չի ցանկանում ֆինանսավորել Ասադի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքների վերականգնումը:
Ավելի վաղ Ասադը հայտարարել էր, որ Սիրիայի տնտեսության վերականգնման համար կպահանջվի 10-15 տարի և 400 մլրդ դոլար:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Ասադին մեղադրել էր սիրիական Դումայում քիմիական զենքի կիրառման համար: Դրան ի պատասխան՝ լույս ապրիլի 14-ին ԱՄՆ-ն Մեծ Բրիտանիայի ու Ֆրանսիայի հետ ավիահարված է հասցրել Սիրիային:

США отказались помогать в восстановлении подконтрольных Асаду районов Сирии
США не хотят восстанавливать районы Сирии, находящиеся под контролем президента Сирии Башара Асада, заявил высокопоставленный американский чиновник по итогам первого дня встреч глав МИД G7.
"Когда мы рассматриваем и когда мы изучаем дальнейшие действия, мы не хотим, чтобы финансирование шло в районы, подконтрольные правительству Асада", — сказал высокопоставленный американский чиновник, чьи слова распространила пресс-служба госдепартамента.
Ранее руководитель группы Госдумыпо связям с парламентом Сирии Дмитрий Саблин привел слова Асада о том, что для восстановления экономики Сирии понадобится 10-15 лет и потребуется 400 миллиардов долларов.