Արցախի նախագահի խորհրդականի թեկնածությունն առաջադրվել է ՍԴ դատավորի պաշտոնի համար
Հայաստանի խորհրդարանում Սահմանադրական դատարանի դատավորի ընտրություններ կանցկացվեն, այդ մասին հայտարարությամբ հանդես է եկել ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը։
«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 213-րդ հոդվածի և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 141-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ Հանրապետության նախագահը Սահմանադրական դատարանի թափուր տեղի համար առաջադրել է Էմիլ Բաբայանի թեկնածությունը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 141-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն՝ հայտարարում եմ, որ Սահմանադրական դատարանի դատավորի ընտրության հարցը կքննարկվի մայիսի 2-ին գումարվող Ազգային ժողովի հերթական նիստերի առաջին նիստում», - ասված է ԱԺ նախագահի հայտարարության մեջ:
ՆԿատենք, որ Էմիլ Բաբայանը Արցախի նախագահի խորհրդականն էր, իսկ դրանից առաջ՝ Գլխավոր դատախազի տեղակալը։

Кандидатура советника президента Арцаха выдвинута на должность судьи Конституционного суда
В Национальном Собрании Армении состояться выборы судьи Конституционного суда, об этом заявил спикер парламента Армении Ара Баблоян.
«Согласно ч.1 с.166, ст.213 и ч.3 ст.141 конституционного закона Республики Армения "Регламент НС", президент Армении предложил на вакантное место судьи Конституционного Суда  кандидатуру Эмиля Бабаяна.
Согласно ч.5 ст.141 конституционного закона "Регламент НС", заявляю, что вопрос избрания судьи КС будет обсуждаться на первом заседании созываемых 2 мая очередных заседаний НС», - говорится в заявлении председателя парламента.
Отметим, что Эмиль Бабаян занимает должность советника президента Республики Арцах, ранее он занимал пост заместителя генерального прокурора Армении.