Եթե մենք շատերին չստիպենք դուրս գալ, ՀՀԿ խմբակցությունում 54 հոգի կմնա. Վահրամ Բաղդասարյան (Տեսանյութ)
05/06/2018 12:01
Մենք որևէ մեկի գնալը հիվանդագին կամ ցավագին չենք տանում, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն՝ անդրադառնալով ՀՀԿ խմբակցությունից դուրս եկած պատգամավորներին։
Նա ընդգծեց, որ իրենք որևէ մեկից կառչած չեն, և յուրաքանչյուրն ազատ է գնալ։
«Ֆելքիս Ցոլակյանն ինքն է խնդրել, որ մնա խմբակցությունում։ Մենք նրան հորդորել ենք, որ եթե կլինեն կրկնություններ,այսինքն՝ ոչ համահունչ մեր քաղաքական մոտեցումներին, մենք այդ հարցը կվերանայենք, և ինքը մտածել է, որ ավելի լավ է գնա դիմում գրի։
Ցոլակյանն արդեն իսկ ամսի 8-ից խմբակցության անդամ էր սիրողական մակարդակով, իսկ ինչ վերաբերում է Շիրակ Թորոսյանին, նա չի հեռացրել, մենք հեռացրել ենք նրան», - նկատեց Բաղդասարյանը։
Դիտարկմանը, թե ի վերջո քանի պատգամավոր կմնա ՀՀԿ խմբակցությունում, Բաղդասարյանը նշեց.
«Եթե մենք շատ չստիպենք, որ գնան, 54 հոգի կմնա»։
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը նաև ընդգծեց, որ աշխարհում նման երևույթ չի եղել, երբ իշխանություն ունենա մի քաղաքան ուժ, ԱԺ-ում մեծամասնություն՝ մեկ այլ։
«Սա խոսում է Հանրապետականի միասնականության մասին, որը մենք նորմալ ենք համարում», - հավելեց Բաղդասարյանը։

Если мы не будем заставлять многих выходить, во фракции РПА останутся 54 депутата – Ваграм Багдасарян
05/06/2018 13:50
Руководитель фракции Республиканской партии Армении (РПА) Ваграм Багдасарян, касаясь сегодня вышедших из фракции РПА депутатов, заявил журналистам, что они никого не удерживают и каждый волен принять самостоятельное решение.
«Феликс Цолакян сам просил остаться в нашей фракции. Мы ему сказали, что если повторятся случаи, когда его голосование не соответствует с нашими политическими подходами, мы пересмотрим этот вопрос, видимо, он подумал, что лучше самому написать заявление.
Цолакян уже с 8 числа был членом фракции на любительском уровне, а что касается Ширака Торосяна, то не он вышел из фракции, а мы его исключили», - отметил Ваграм Багдасарян.
На замечание, сколько в итоге депутатов осталось во фракции РПА, Багдасарян ответил:
«Если мы не будем очень заставлять чтобы уходили, останутся 54 человека».
Руководитель фракции РПА также подчеркнул, что в мире нет подобных случаев, когда власть находиться у одной политической силы, а большинство в парламенте составляет другая сила.
«Это свидетельствует о единстве Республиканской партии, что мы считаем нормальным», - сказал он.
Напомним, Феликс Цолакян вчера покинул парламентскую фракцию Республиканской партии Армении. Феликс Цолакян был единственным представителем РПА, проголосовавшим 1 мая  за кандидатуру Никола Пашиняна на пост премьера.
На прошлой неделе о решение покинуть фракцию РПА заявил Ширак Торосян. Зять бывшего начальника полиции Владимира Гаспаряна – Артур Геворкян также заявил о выходе из фракции РПА.