Իրանում առաջին անգամ մամոնտների քարացած ատամներ են գտել
Իրանում հայտնաբերել են փղերի ընտանիքի՝ շուրջ 2 միլիոն տարի առաջ ապրած և բնաջնջված կաթնասունների քարացած ատամներ: Հազվագյուտ գտածոն Իսլամական Հանրապետության հյուսիս - արևմուտքի Արդեբիլի նահանգում է, փոխանցում է IRNA-ն:
Ինչպես պատմել է երկրի Բնական գիտությունների և ծագումնաբանական պաշարների բյուրոյի հնԷաբանության բաժնի ղեկավար Զահրա Օրաքը, կենդանիների մնացորդները, որոնք վերագրվում են չորրորդական պարբերաշրջանի սկզբին (անտրոպոգեն), եզակի են ոչ միայն այն բանով, որ լավ են պահպանվել և գրեթե վնասվածքների չեն ենթարկվել, այլև նրանով, որ դրանք նման տիպի առաջին գտածոներն են արդի Իրանի տարածքում:
«Նախկինում նման բան այստեղ չեն գտել, - նշել է նա: - Քարացածություններից մեկը պատկանում է մազազուրկ մամոնտների արուի, երկրորդն՝ Էգի»:
Փորձագետի խոսքով՝ ատամների չափերի հիման վրա կարելի է մեծ հավանականությամբ պնդել, որ առանձնյակները եղել են չափահաս:
«Դրանցից մեկը հիշեցնում է հնդկական փղերի ատամները, որոնք, հնարավոր է, Իրանում բնակվել են շուրջ 2 միլիոն տարի առաջ», - նշել է Օրաքը:

В Иране впервые найдены окаменелые зубы мамонтов
Окаменелые зубы обитавших около 2 млн лет назад и вымерших млекопитающих семейства слоновых обнаружены в Иране. Редкая находка сделана в провинции Ардебиль на северо-западе Исламской Республики, сообщает IRNA.
Как рассказала руководитель отдела палеонтологии Бюро естественных наук и генетических ресурсов страны Захра Орак, останки животных, которые относятся к началу четвертичного периода (антропоген), уникальны не только тем, что хорошо сохранились и почти не подверглись повреждениям, но и тем, что это первые находки такого рода на территории современного Ирана.
«Ранее такого здесь не находили, - отметила она. - Одна из окаменелостей принадлежит самцу, вторая - самке лысых мамонтов».
По словам эксперта, на основании размеров зубов можно с большой долей вероятности утверждать, что особи были взрослыми. «Один из них напоминает зубы индийских слонов, которые, возможно, населяли Иран около 2 млн лет назад», - отметила Орак.