Կանադացիները բոյկոտում են ամերիկյան ապրանքները երկու երկրների ղեկավարների «խոսքակռվի» պատճառով
Կանադայի բնակիչները բոյկոտ են հայտարարել երկրում ԱՄՆ-ից ներկրված ապրանքներին, ինչը դարձել է երկու երկրների ղեկավարների միջև բորբոքված «խոսքակռվի» հետևանքը, հայտնել է CTV հեռուստաալիքը:
Հեռուստաալիքի տվյալով՝ կանադացիներն սկսել են հրաժարվել Ֆլորիդայից նարնջի, Քենտուկիից բուրբոնի և կալիֆոռնիական գինու գնումներից, իսկ սոցիալական ցանցերի կանադացի ակտիվ օգտատերերից ոմանք ձեռնամուխ են եղել #BoycottUSProducts, #BuyCanadian և #BoycottUSA (ԱՄՆ-ի ապրանքների բոյկոտ, գնիր կանադականը, բոյկոտ ԱՄՆ-ին) հեշթեգների տարածմանը:
Այս «հայրենասիրական շարժումը», նշում է CTV-ն, դարձել Է կանադացիների հակազդման դրսևորումն այն բանավոր կշտամբանքներին, որոնք փոխանակեցին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն վերջերս կայացած G7-ի գագաթաժողովի ավարտից հետո:
Մայիսի վերջին ԱՄՆ-ի առևտրի նախարար Ուիլբուր Ռոսը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգների վարչակազմը հունիսի 1-ից մաքսատուրքեր է սահմանում Եվրամիությունից, Կանադայից և Մեքսիկայից պողպատի և ալյումինի արտադրանքի ներմուծման համար: Կանադան և Եվրամիությունը հայտարարել են, որ պատասխան միջոցներ կսահմանեն:

Канадцы бойкотируют товары из США из-за "словесной войны" между лидерами двух стран
Жители Канады объявили бойкот продаваемым в стране товарам из США, что стало следствием разразившейся между лидерами двух стран "словесной войны", сообщил в четверг телеканал CTV.
По его данным, канадцы стали отказываться от покупок апельсинов из Флориды, бурбона из Кентукки и калифорнийского вина, а некоторые активные пользователи социальных сетей из Канады приступили к распространению хэштегов #BoycottUSProducts, #BuyCanadian и #BoycottUSA (бойкот продуктов США, покупай канадское, бойкот США).
Это "патриотическое движение", отмечает CTV, стало проявлением реакции канадцев на словесные упреки, которыми обменялись после завершения недавнего саммита G7 президент США Дональд Трамп и премьер-министр Канады Джастин Трюдо.
В конце мая министр торговли США Уилбур Росс заявил, что американская администрация с 1 июня вводит таможенные пошлины на импорт стальной и алюминиевой продукции из Евросоюза, Канады и Мексики. Канада и ЕС объявили, что введут ответные меры.