ՌԴ-ն բաց է ԵՏՄ-ի և Եվրամիության միջև շփումների հաստատման համար, հայտարարել են ԱԳՆ-ից
Ռուսաստանը շարունակում է բաց  լինել ԵՏՄ-ի  և ԵՄ-ի միջև շփումների հաստատման համար, հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Գրուշկոն, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Մենք հետևողականորեն աջակցում ենք Եվրասիայում խաղաղության, անվտանգության և հավասար համագործակցության ընդհանուր տարածքի ձևավորմանը: Մենք նախկինի նման բաց ենք Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրամիության միջև կայուն շփումների հաստատման համար», - ասել է նա Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի XV Ֆլագմանական համաժողովի ժամանակ:
Գրուշկոն հավելել է, որ Ռուսաստանի և ԵՄ-ի միջև համագործակցության ներուժը դեռ մեծ է:
ԵՏՄ-ն ստեղծվել է Մաքսային միության եւ Միասնական տնտեսական տարածության հիման վրա և գործում է 2015 թվականի հունվարի 1-ից: ԵՏՄ-ի անդամներն են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ռուսաստանը և Ղրղըզստանը:

РФ открыта для налаживания контактов между ЕАЭС и Евросоюзом, заявили в МИД
Россия по-прежнему открыта для налаживания контактов между ЕАЭС и ЕС. Об этом заявил замглавы МИД РФ Александр Грушко, передает РИА Новости.
«Мы последовательно выступаем за формирование в Евразии общего пространства мира, безопасности и равноправного сотрудничества. По-прежнему открыты для налаживания устойчивых контактов между Евразийским экономическим союзом и Евросоюзом», — сказал он на XV Флагманской конференции Ассоциации европейского бизнеса (АЕБ).
Он добавил, что потенциал сотрудничества России и ЕС по-прежнему огромен. ЕАЭС был создан на базе Таможенного союза и Единого экономического пространства и действует с 1 января 2015 года. Членами ЕАЭС являются Армения, Белоруссия, Казахстан, Россия и Киргизия.