Թուրքիայում ձերբակալվել է հայտնի քարոզիչ Ադնան Օկթարը
Թուրքիայի ոստիկանությունը ձերբակալել է հայտնի իսլամիստ քարոզիչ Ադնան Օկթարին, հայտնում է Anadolu գործակալությունը:
Հաղորդվում է, որ անվտանգության ուժերը շարունակում են Օկթարի խմբավորման գործունեությանը ներգրավված 235 մարդու ձերբակալության գործողությունը:
Գործողությունը, որն իրականացնում է Ստամբուլի ոստիկանության ֆինանսական հանցագործությունների դեմ պայքարի բաժինը, իրականացվում է Թուրքիայի հինգ շրջաններում:
Խմբավորման անդամները մեղադրվում են հանցավոր կազմակերպության ստեղծման, երեխաների նկատմամբ սեռական բռնության, սեռական ոտնձգությունների, անչափահասների հետ սեռական կապերի, երեխաների առևանգումների, բռնաբարությունների, շանտաժի, մարդկանց անօրինական ազատազրկման, ռազմական և քաղաքական լրտեսության, մարդկանց կրոնական համոզմունքների և զգացմունքների օգտագործման միջոցով խարդախության, մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության, ահաբեկչության դեմ պայքարի մասին օրենքը խախտելու և մի շարք այլ հանցագործությունների համար:
Հարուն Յահյա կեղծանունով հայտնի Օկթարը պսևդոգիտական ուղղվածության թուրք գրող է, 76 լեզուներով թարգմանված քաղաքական, կրոնական և գիտահանրամատչելի խնդիրների վերաբերյալ ավելի քան 300 գրքի հեղինակ:

В Турции задержали известного проповедника Аднана Октара
Турецкая полиция задержала известного исламского проповедника Аднана Октара, передает в среду агентство Anadolu.
Сообщается, что силы безопасности продолжают проводить операцию по задержанию 235 человек, которые подозреваются в причастности к деятельности группировки Октара. Операция, которую проводит отдел по борьбе с финансовыми преступлениями управления полиции Стамбула, проходит в пяти провинциях Турции.
Члены группировки обвиняются в создании преступной организации, сексуальном насилии над детьми, сексуальных домогательствах, сексуальных связях с несовершеннолетними, похищении детей, изнасилованиях, шантаже, незаконном лишении людей свободы, военном и политическом шпионаже, мошенничестве посредством использования религиозных убеждений и чувств людей, отмывании имущественных ценностей, нарушении неприкосновенности частной жизни, фальсификации документов, нарушении закона о борьбе с терроризмом, угрозах, клевете, лжесвидетельстве, оскорблениях, взяточничестве, незаконном хранении персональных данных других лиц.
Октар, известный под псевдонимом Харун Яхья, — турецкий писатель псевдонаучного направления, исламский креационист. Автор более 300 книг по политической, религиозной и научно-популярной проблематике, переведенных на 76 языков.