Կառավարությունը խորհրդարանին առաջակում է ներել վարորդների տուգանքները, որը կազմում է 13.7 մլրդ դրամ
Հայաստանի կառավարությունը Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ է ներկայացրել մի շարք վարչական իրավախախտումների համար տուգանքների համաներման մասին նախագիծը։ Փաստաթուղթը նախատեսում է վարորդներին ներել 2012-ից մինչև 2017 թվականի դեկտեմբերի 31-ն արձանագրված իրավախախտումները, այսինքն՝ 13, 7 մլրդ դրամի գումար:
Նախագիծը տարածվում է տեսանկարահանված ու  լուսանկարահանված 150 000 և ճանապարհապարեկային ոստիկանության կողմից արձանագրված 700 000 վարչական իրավախախտումների վրա:
«Վարչական պատասխանատվությունից կազատվի 150 հազար անձ», - այսօր նախագիծը ներկայացնելով խորհրդարանի արտահերթ նիստում՝ հայտարարեց արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը։
Նախարարի խոսքով՝ կառավարությունը այս ոլորտում նախաձեռնել է «լուրջ բարեփոխումներ», ինչի համար էլ անհրաժեշտություն է առաջացել նման համաներում կիրառել։
«Մարդիկ, ովքեր 2012-ից չեն վճարել տուգանքները, նրանց հաշիվների նկատմամբ կալանք է կիրառված, և նրանք չեն կարողանում օգտվել այլ ծառայություններից։ Այս համաներումը կբարելավի մեր քաղաքացիների սոցիալ-տնտեսական և բարոյա-հոգեբանական վիճակը», - հայտարարեց Զեյնալյանը։

Правительство Армении предлагает простить водителям штрафы на сумму 13.7 млрд. драмов
Правительство Армении представило сегодня на внеочередном заседании парламента проект об амнистии штрафов за административные правонарушения. Документ предусматривает простить водителям нарушения, совершенные в период с 2012 года по 31 декабря 2017 года, в частности сумму в размере 13,7 млрд. драмов.
Проект амнистии распространится на 150 000 зафиксированных видеокамерами и зарегистрированных дорожно-патрульной службой 700 000 административных нарушений.
«От административно ответственности будут освобождены 150 тысяч лиц», - заявил сегодня министр юстиции Артак Зейналян, представляя проект в парламенте.
По словам министра, правительство в этой сфере инициировало «серьезные реформы», в связи с чем возникла необходимость в применении амнистии.
«На счета людей, которые с 2012 года не заплатили штрафы, наложен арест и они не могут воспользоваться этими услугами. Эта амнистия улучшит социально-экономическое положение и морально-психологическое состояние наших граждан», - заявил Артак Зейналян.