Ստոլտենբերգ. Ղրիմի միացումն առիթ չէ Ռուսաստանի մեկուսացման համար
Ղրիմի միացումը և Ռուսաստանի հետ ՆԱՏՕ-ի հարաբերություններում մյուս խնդիրները դեռ առիթ չեն ՌԴ-ի մեկուսացման համար, հայտարարել է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը՝ ելույթ ունենալով NATO Engage փորձագիտական համաժողովում՝ ռազմա-քաղաքական դաշինքի գագաթնաժողվի բացումից առաջ:
«Մենք չենք ճանաչում Ղրիմի անեքսիան, մենք չենք ընդունում (ռուսական) քարոզչությունը, գործողությունները կիբեռտարածությունում, միջամտությունն ընտրություններին, մենք տեսնում ենք Սոլսբերիի միջադեպը: Բայց ես դրանք փաստարկներ չեմ համարում Ռուսաստաանի մեկուսացման համար: Ես համոզված եմ, որ հատկապես այն պայմաններում, երբ լարվածությունը մեծ է, մեզ անհրաժեշտ է երկխոսություն Ռուսասանի հետ», - ասել է նա:
«Ռուսաստանը մեր հարևանն է, Ռուսաստանը ոչ մի տեղ չի անհետանա, և մեզ պետք է երկխոսություն Ռուսաստանի հետ», - հավելել է Ստոլտենբերգը:
Ավելի վաղ գլխավոր քարտուղարը բազմիցս նշել է, որ նույնիսկ եթե Ռուսաստանի հետ ՆԱՏՕ-ի հարաբերություններում բարելավում չլինի, ապա Մոսկվայի հետ շփումն անհրաժեշտ է՝ հարաբերությունների անվերահսկելի էսկալացիտա թույլ չտալու համար:

Столтенберг: присоединение Крыма - это не повод для изоляции России
Присоединение Крыма и другие проблемы в отношениях НАТО с Россией - это еще не повод для изоляции РФ, заявил в среду генеральный секретарь альянса Йенс Столтенберг, выступая перед открытием саммита военно-политического блока на экспертном форуме NATO Engage, передает ТАСС.
"Мы не признаем аннексию Крыма, мы не признаем [российскую] пропаганду, действия в киберпространстве, вмешательство в выборы, мы видели инцидент в Солсбери. Но я не считаю это аргументами для изоляции России. Я убежден, что особенно в условиях, когда напряженность высока, нам необходим диалог с Россией", - сказал он.
"Россия - это наш сосед, Россия никуда не денется, и нам нужен диалог с Россией", - добавил Столтенберг.
Ранее генсек неоднократно отмечал, что даже если в отношениях НАТО с Россией не наступит улучшения, то контакт с Москвой необходим, чтобы не допустить неконтролируемой эскалации отношений.