Ալիևը մտահոգված է, որ ժողովրդավարական գործընթացները կարող են Հայաստանից տարածվել դեպի Ադրբեջան. ՀՀ վարչապետ
12/07/2018 13:33
Հայաստանում ժողովրդավարության առաջխաղացման և Հայաստանում ժողովրդավարական հեղափոխությունից հետո Ադրբեջանն ավելի ագրեսիվ դարձավ, Լատվիայի նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ Բրյուսելում ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այս ագրեսիան միայն Հայաստանի դեմ չէ ուղղված, այն ագրեսիա է մեր տարածաշրջանում ժողովրդավարության դեմ», - նշել է նա։
ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ իր՝ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց հետո Արցախում լարվածությունն աճել է։
«Ցավոք սրտի, վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու առաջին իսկ օրերից ես տեսնում էի լարվածության աճ՝ Արցախի հետ սահմանին,  հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով», - նշել է Ն. Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետն ընդգծել է՝ կարծում է, որ Ադրբեջանի նախագահը որոշակի մտահոգություններ ունի, որ ժողովրդավարական գործընթացները կարող են Հայաստանից տարածվել դեպի Ադրբեջան։
«Եվ, որքան հասկանում եմ, նրանք փորձում են աճեցնել լարվածությունը, որպեսզի կանխեն ժողովրդավարական ալիքի տեղաշարժը Հայաստանից Ադրբեջան», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը հույս է հայտնել, որ միջազգային հանրությունը շատ ուժեղ ազդակ կհղի Բաքվին։
«Ես հույս ունեմ, որ միջազգային հանրությունը շատ ուժեղ ազդակ կհղի Բաքվին, որ մեր տարածաշրջանում իրավիճակը սրելու ցանկացած փորձ, պատերազմ սկսելու ցանկացած փորձ ուժեղ հակազդեցության կարժանանա միջազգային հանրության կողմից», - ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Алиев обеспокоен, что демократические процессы в Армении могут распространиться в Азербайджане – Никол Пашинян
12/07/2018 14:01
После демократической революции в Армении Азербайджан стал более агрессивным, заявил сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с президентом Латвии Раймондсом Вейонисем в Брюсселе.
«Эта агрессия направлена не только против Армении, но и против демократии в регионе», - отметил он.
Премьер-министр Армении подчеркнул, что с первых дней вступления в должность премьера в Арцахе отмечается рост напряженности.
«К сожалению, после первых дней вступления в должность премьера я замечаю рост напряженности на границе с Арцахом и на армяно-азербайджанской границе», - отметил Никол Пашинян.
Премьер Армении подчеркнул: считает, что президент Азербайджана обеспокоен тем, что демократические процессы в Армении могут распространиться и в Азербайджане.
«Насколько я понимаю, они пытаются увеличить уровень напряженности, чтобы пресечь распространение демократической волны из Армении в Азербайджан», - сказал Н.Пашинян.
Премьер-министр выразил надежду, что международное сообщество направит Баку очень сильный импульс.
«Надеюсь, что международное сообщество отправит сильный импульс Баку о том, что любая попытка эскалации ситуации в нашем регионе, любая попытка возобновления войны удостоится сильного противодействия международного сообщества», - подчеркнул Никол Пашинян.