Սիրիական բանակը վերահսկողություն է հաստատել Հորդանանի հետ սահմանի նկատմամբ
Սիրիական բանակը վերահսկողություն է հաստատել Հորդանանի հետ սահմանային Դերաա նահանգում, որը գրեթե ամբողջությամբ ազատագրվել է ահաբեկիչներից, ազատագրումն իրականացվել է նվազագույն զոհերով,  հայտնել  է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովային, փոխանցում է  РИА Новости-ն:
Նրա խոսքով՝ Սիրիայի հարավ-արևմուտքում վերջնական փուլ է թևակոխում Դերաա և Էլ-Քունեյթրա նահանգների ազատագրումը գրոհայիններից:
«Ներկա պահին Դերաա նահանգը գրեթե ամբողջությամբ ազատագրված է, համաձայնություն է կնքվել նահանգի հարավային և հարավարևելյան թաղամասերում իրավիճակի կարգավորման մասին, որն ավելի քան 7 տարի գտնվել է անօրինական զինված խմբավորումների վերահսկողության տակ: Սիրիական կառավարական բանակը վերահսկողություն է սահմանել հարևան Հորդանանի հետ սահմանի նկատմամբ՝ հնարավորություն ստեղծելով վերականգնելու երթևեկությունը Բեյրութ-Դամասկոս-Ամման միջազգային ավտոմայրուղով», - ասել է Զախարովան:

Сирийская армия взяла под контроль границу с Иорданией
Сирийская армия взяла под контроль границу с Иорданией, провинция Дераа практически полностью освобождена от террористов, зачистка прошла с минимальным числом жертв, сообщила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, передает РИА Новости.
По ее словам, на юго-западе Сирии в финальную стадию вступает операция по очистке боевиков провинции Дераа и Эль-Кунейтра.
«К настоящему времени провинция Дераа освобождена практически полностью, достигнуто соглашение об урегулировании ситуации в южных и юго-восточных кварталах одноименного административного центра Дераа, которые более семи лет находились под контролем незаконных вооруженных формирований. Сирийская правительственная армия взяла под контроль границу с соседней Иорданией, обеспечив возможность открытия движения по международной автомагистрали Бейрут-Дамаск-Амман», — сказала представитель МИД РФ на брифинге.