Լավրովն ասել է՝ որը կլինի Պուտին-Թրամփ հանդիպման «կատարյալ» արդյունքը
ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ու Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջև հուլիսի 16-ին Հելսինկիում կայանալիք հանդիպման կատարյալ արդյունքը կլիներ առանցքային հարցերի շուրջ քննարկման ուղիների վերականգնումը:
Լավրովն ընդգծել է, որ ռուսական կողմն ակնկալում է պայմանավորվել ԱՄՆ-ի հետ բոլոր բարդ հարցերի շուրջ հեռահաղորդակցման ուղիների վերականգնման մասին:
ՌԴ արտգործնախարարը շեշտել է, որ Պուտին-Թրամփ հանդիպումը հնարավոր կլինի հաջող անվանել միայն այն դեպքում, եթե այդ հանդիպումից հետո Մոսկվան ու Վաշինգտոնը սկսեն նորմալ շփվել:
Լավրովի փոխանցմամբ՝ ներկայում ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը «էպիզոդիկ շփումներ են ունենում դիվանագիտական ու ռազմական աղբյուրներով»:

Лавров назвал «идеальный» итог встречи Путина с Трампом
Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что идеальным итогом предстоящей встречи российского президента Владимира Путина и его американского коллеги Дональда Трампа станет разморозка каналов связи по ключевым вопросам. Об этом сообщает RT.
По его словам, российская сторона рассчитывает договориться с США о возобновлении каналов коммуникации по всем «сложным вопросам».
Он также добавил, что встреча будет успешной, если Россия и США «начнут нормально общаться» после нее.
Лавров отметил, что в настоящее время у Москвы и Вашингтона «лишь эпизодически происходят встречи по дипломатическим и военным каналам».