Իրանում հայտարարել են, որ Թրամփն ութ անգամ հանդիպելու առաջարկ է արել Ռոհանիին
ԱՄՆ առաջնորդ Դոնալդ Թրամփն Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիին ութ անգամ հանդիպելու առաջարկ է արել, սակայն վերջինս հրաժարվել է: Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահի ապարատի ղեկավար Մահմուդ Վաեզին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Ասում են, որ ի վերջո իրանցիները ստիպված կլինեն շփման մեջ մտնել ԱՄՆ-ի հետ, սակայն մինչ օրս հակառակն է եղել: Նախագահ Ռոհանիի՝ անցյալ տարի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում մասնակցելու նպատակով Նյու Յորք այցի ընթացքում Թրամփն ութ անգամ հանդիպելու առաջարկ է արել Ռոհանիին, սակայն՝ ապարդյուն», - ասել է Վաեզին, ում խոսքերը հրապարակվել են Իրանի կառավարության կայքում:
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ Իրանն այժմ ԱՄՆ-ին ավելի մեծ հարգանքով է վերաբերվում, քան անցյալում՝ հավելելով, որ Թեհրանը մի օր կառաջարկի գործարքը կնքել:
Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Աքբար Վելայաթին Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ հայտարարել էր, որ Թեհրանը ԱՄՆ-ի բանակցությունների անհրաժեշտություն չի տեսնում՝  մատնանշելով Վաշինգտոնի կողմից միջազգային համաձայնագրերի խախտումը, այդ թվում նաև միջուկային գործարքի:

В Иране заявили, что Трамп восемь раз предлагал Роухани встречу
Американский лидер Дональд Трамп восемь раз предлагал президенту Ирана Хасану Роухани встретиться, однако последний отказывался. Об этом заявил глава администрации иранского президента Махмуд Ваези, передает РИА Новости.
«Говорят о том, что в конце концов иранцы будут вынуждены вступить в контакт с США, однако, до сих пор было наоборот. В ходе прошлогодней поездки президента (Роухани) в Нью-Йорк для участия в ГА ООН именно Трамп восемь раз связывался по поводу встречи и беседы с Роухани, но безрезультатно», — сообщил Ваези, чьи слова опубликованы на сайте иранского правительства.
Ранее Трамп заявил, что Иран стал относиться к США с гораздо большим уважением, чем в прошлом, добавив, что однажды Тегеран предложит заключить сделку.
Советник верховного лидера Ирана Али Акбар Велаяти в ходе визита в Москву заявил, что Тегеран не видит необходимости в переговорах США, указав на нарушение Вашингтоном международных договоренностей, в том числе ядерной сделки.