Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը պնդում է, որ ՀՔԾ պետը միջամտում է արդարադատությանը (Տեսանյութ)
Հատուկ քննչական ծառայության պետը միջամտում է արդարադատությանը, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում նման հայտարարություն արեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Սարգիս Գրիգորյանն՝ անդրադառնալով երեկ հանրային հեռուստաընկերությանը տված ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հայտարարություններին։
«Հայաստանի օրենսդրության համաձայն, պետական մարմինները պարտավոր են ձեռնպահ մնալ այնպիսի միջամտություններից կամ քննարկումներից, որոնք վտանգում են տվյալ դատական պրոցեսը։ ՀՔԾ պետի կողմից հրապարակային հայտարարությունը անմիջական միջամտություն է արդարադատության պրոցեսին», - ասաց Գրիգորյանը։
Նույն պնդումն արեց նաև պաշտպանական խմբին նոր միացած Հայկ Ալումյանը. «Ցանկացած պաշտոնատար անձի, այդ թվում՝ ՀՔԾ պետի գնահատականները չպետք է լինեն այդպես միանշանակ։ ՀՔԾ պետը կարող է ասել՝ մենք համարում ենք այսպես կամ այնպես, բայց ինքը չի կարող անել այնպիսի հայտարարություններ, որոնցից կհտևի, որ տվյալ մեղադրյալը հաստատ կատարել է այդ հանցագործությունը։ Դա անմեղության կանխավարկածի ամենակոպիտ խախտումն է»։
Խմբի մյուս փաստաբան Ռուբեն Սահակյանի խոսքով՝ ՀՔԾ պետի գնահատականները լսել է նաև այն դատավորը, որը Վերաքննիչ դատարանում պետք է քննի բողոքը։ «Մարդը կարող է վախենալ։ Այս տեսակետից հարիր չէր նրա ելույթը», - հավելեց Սահակյանը։
Նշենք, որ երեկ Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ՀՔԾ պետը հայտարարել էր, որ, իր կարծիքով, վերաքննիչ դատարանը պետք է մերժի փաստաբանների վերաքննիչ բողոքը Քոչարյանին կալանավորելու դեմ։

Начальник Специальной следственной службы вмешивается в правосудие – адвокаты Роберта Кочаряна
Начальник Специальной следственной службы (ССС) Армении вмешивается в правосудие, заявил сегодня на пресс-конференции адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Саркис Григорян, касаясь высказываний главы Специальной следственной службы Сасуна Хачатряна в интервью Общественному телевидению Армении.
«Согласно законодательству Армении, государственные органы должны воздерживаться от подобного вмешательства или обсуждений, которые ставят под опасность данный судебный процесс. Публичные заявления начальника ССС – это прямое вмешательство в процесс правосудия», - сказал Григорян.
Такого же мнения придерживается и адвокат Айк Алумян. «Оценки любого должностного лица, в том числе и начальника ССС, не должны быть столь однозначными. Начальник ССС мог сказать, мы считаем так или иначе, но он не может делать такие заявления, из которых следует, что обвиняемый точно совершил преступление. Это грубейшее нарушение презумпции невиновности», - сказал адвокат.
По оценке другого адвоката стороны защиты – Рубена Саакяна, озвученные начальником Специальной следственной службы заявления слышал также судья, который должен рассматривать жалобу в Апелляционном суде. «Человек может просто испугаться. С этой точки зрения, его выступление было неподобающим», - заявил Рубен Саакян.
Отметим, что начальник Специальной следственной службы Армении Сасун Хачатрян заявил вчера в эфире Общественного телевидения Армении, что, по его мнению, Апелляционный суд должен отклонить апелляционную жалобу адвокатов против ареста Роберта Кочаряна.