Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդար և հայանպաստ լուծումը մեր գերխնդիրն է. Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովն օգոստոսի 9-ին Ռուս-հայկական համալսարանի` Իրավունքի եւ քաղաքականության ինստիտուտի տնօրեն Լարիսա Ալավերդյանի նախաձեռնությամբ հանդիպել է Ռուս-հայկական եւ Բեռլինի Հումբոլդտի համալսարանների մի խումբ ուսանողների հետ, հայտնում են ԱԺ լրատվական ծառայությունից։
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալի առաջարկությամբ հանդիպումն ընթացել է հարցուպատասխանի ձեւաչափով։ Հարցերը հիմնականում վերաբերել են մեր երկրի արտաքին եւ ներքին քաղաքականությանը:
Հայ-գերմանական խորհրդարանական հարաբերությունների առնչությամբ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է դրանց զարգացումն ու խորացումը՝ նշելով, որ Հայաստանն արդեն խորհրդարանական պետություն է եւ գերմանական փորձն էական նշանակություն կարող է ունենալ մեր երկրի կառավարման գործում։
Ուսանողների խնդրանքով ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է Արցախի խնդրին: Այդ առնչությամբ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ԼՂ հակամարտությունը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում։
«Արցախը փաստացի անկախ պետություն է, իսկ ԼՂ հակամարտության արդար եւ հայանպաստ լուծումը մեր գերխնդիրն է»,- ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը։

Эдуард Шармазанов: Справедливое решение карабахского конфликта – наша сверхзадача
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов сегодня провел встречу с группой студентов Российско-армянского университета (РАУ) и Берлинского университета им. Гумбольдта – по инициативе первого омбудсмена Армении, директора института права и политики РАУ Ларисы Алавердян, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Согласно информации, вице-спикер парламента в ходе встречи по просьбе студентов обратился также к карабахской проблеме.
В этой связи Эдуард Шармазанов отметил, что карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно мирным путем – в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
«Арцах фактически – независимое государство, а справедливое и проармянское решение карабахского конфликта – наша сверхзадача», - заявил вице-спикер парламента.