Այս փուլում Փաշինյանը ձեռնպահ է մնում մեկնաբանել Քոչարյանի նկատմամբ կատարվածը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այս փուլում, երբ ընթանում են իրավական գործընթացներ, ձեռնպահ է մնում մեկնաբանել ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ հարուցված մեղադրանքի, իրականացված կալանքի ու նրա կողմնակիցների կողմից իր նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդումների մասին։
«Ես կարծում եմ, որ այս պահին ճիշտ չի լինի, որ ես այդ թեմայով որևէ մեկնաբանություն անեմ, որովհետև ցանկացած մեկնաբանություն կարող է դիտարկվել, մեկնաբանվել որպես միջամտություն, ազդեցություն գործի վրա։ Բայց ես կարծում եմ, որ դուք բոլորդ և ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի ունի այդ հարցի պատասխանը», - Բերդում բնակիչների հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Փաշինյանը։
Հիշեցնենք՝ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի հատկանիշներով՝ մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու համար։ Այժմ Քոչարյանը կալանքի տակ է։

Пашинян на данном этапе воздерживается комментировать арест Роберта Кочаряна
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на данном этапе, когда идут правовые процессы, воздерживается комментировать предъявленное второму президенту Армении Роберту Кочаряну обвинение, его заключение под стражу и заявления его сторонников о политическом преследовании в его отношении.
«Я считаю, что в данный момент неправильно, чтобы я давал какой-либо комментарии по этой теме, поскольку любой комментарий может быть рассмотрен, интерпретирован как вмешательство, воздействие на дело. Но я считаю, что у всех вас и любого гражданина Армении есть ответ на этот вопрос», - заявил журналистам Никол Пашинян после встречи с жителями города Берд.
Напомним, второй президент Армении Роберт Кочарян был заключен под стражу 28 июля. Он обвиняется по ч.1 ст. 300.1 Уголовного кодекса Армении в свержении конституционного строя в рамках уголовного дела о разгоне акций протеста 1 марта 2008 года.