Որոշ պաշտոնատար անձինք որդեգրել են հաճոյանալու քաղաքականություն, խոսքը վերաբերում է ոչ միայն ՀՔԾ-ին. Ալեքսանդր Ազարյան
14/08/2018 13:30
Վերաքննիչ քրեական դատարանում ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական կողմի բողոքի վերաբերյալ որոշում կայացրած դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՔԾ-ի հայտարարությունները շատ բացասական է գնահատել:
«Իմ համոզմամբ` անթույլատրելի է նման հայտարարություններ անել՝ առանց որոշմանը ծանոթ լինելու, առանց տեղեկանալու, թե ինչ պատճառաբանություններ են տեղ գտել որոշման մեջ: Կարծում եմ՝ նաև նման արտահայտություններով որոշ պաշտոնատար անձինք որդեգրել են հաճոյանալու քաղաքականություն, խոսքը վերաբերում է ոչ միայն ՀՔԾ-ին», - ասաց Ալեքսանդր Ազարյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ պրոֆեսիոնալ իրավաբանն ուղղակի իրավունք չունի նման արտահայտություն անել: Միևնույն ժամանակ նա չբացառեց նաև, որ նման գնահատականներով ենթադրյալ ճնշման փորձ է կատարվում:
Ինչ վերաբերում է այն հանգամանքին, թե Ա.Ազարյանը Քոչարյանի նախագահության տարիներին աշխատել է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմում՝ որպես արդարադատության խորհրդի աշխատակազմի գլխավոր մասնագետ, դատավորն ասաց. «Ես որևէ կաշկանդվածություն չեմ ունեցել այդ գործը քննելու առումով, քանի որ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ երբեք չեմ շփվել, նույնիսկ տարբեր մասնաշենքերում ենք աշխատել՝ Քոչարյանը՝ իր նստավայրում, ես՝ ակադեմիայի գրադարանի շենքում»:
Դատավորը նաև հայտնեց, որ կալանքի բողոքի քննության նիստի ժամանակ այդ մասին բացահայտ հայտարարել է կողմերին՝ իր ինքնաբացարկի հարցը քննարկելու ժամանակ, սակայն ինքնաբացարկի միջնորդություն իրեն չի ներկայացվել. «Տարակուսանք է առաջացնում այն, որ նշված հարցը բարձրացվում է Հատուկ քննչական ծառայության կողմից հիմա, այսինքն՝ իրենց համար ոչ բարենպաստ որոշում է հրապարակելուց հետո»:
Հիշեցնենք՝ օգոստոսի 13-ին Վերաքննիչ դատարանը բավարարել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ առաջին ատյանի դատարանի կողմից կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ պաշտպանների բողոքը, և Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ էր արձակվել: Դատարանը վերացրել էր Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրված կալանավորման որոշումը՝ հաշվի առնելով, որ Քոչարյանն անձեռնմխելի է:
Հատուկ Քննչական ծառայությունն իր հերթին հայտարարել էր, թե որոշման վերացումն ապօրինի է, իսկ վերաքննիչ քրեական դատարանը դուրս է եկել իր լիազորությունների շրջանակից: Միաժամանակ նախաքննական մարմինը հույս էր հայտնել, որ նախաքննության նկատմամբ դատավարական ղեկավարում իրականացնող կառույցը՝ դատախազությունը, վճռաբեկ բողոք կներկայացնի:
Հ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կալանավորել էր հուլիսի 28-ին, նրան մեղադրանք է առաջադրվել «Մարտի 1» -ի գործի շրջանակներում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով՝ այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ:

Некоторые должностные лица привержены политике угодничества, речь касается не только Специальной следственной службы – Александр Азарян
14/08/2018 14:22
Судья Апелляционного суда Армении Александр Азарян, принявший накануне решение  по результатам рассмотрения апелляционной жалобы адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна на решение суда первой инстанции общей юрисдикции Еревана, в беседе с корреспондентом «Пастинфо» очень негативно оценил заявления Специальной следственной службы Армении.
«По моему убеждению, недопустимо делать подобные заявления, не ознакомившись с решением и не зная, какие обоснования изложены в решении. Считаю, что подобными заявления свидетельствуют о приверженности некоторых должностных лиц политике угодничества, речь касается не только Специальной следственной службы», - сказал Александр Азарян.
По его оценке, профессиональный юрист просто не имеет права делать подобные высказывания. В то же время он также не исключил, что подобными оценками предпринимается попытка оказать предполагаемое давления.
Что касается того обстоятельства, что Александр Азарян работал в годы президентства Роберта Кочаряна в Аппарате президента Армении как главный специалист Совета юстиции аппарата, судья заявил: «У меня не было какой-либо скованности при рассмотрении этого дела, поскольку я никогда не общался с Робертом Кочаряном, мы даже работали в разных корпусах: Кочарян – в своей резиденции, а я – в здании библиотеки Национальной академии наук».
Судья также сообщил, что во время заседания по рассмотрению апелляционной жалобы об изменении меры пресечения он открыто заявил об этом сторонам при обсуждении вопроса самоотвода, однако ходатайства о самоотводе не было представлено. «Вызывает недоумение тот факт, что данный вопрос поднимается сейчас Специальной следственной службой, то есть – после оглашения неблагоприятного для них решения».
Напомним, 31 августа Апелляционный суд Армении под председательством судьи Александра Азаряна удовлетворил апелляционную жалобу адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна об изменении меры пресечения в отношении Кочаряна он был освобожден из-под ареста в зале суда. Решение суда общей юрисдикции Еревана отменено, принимая во внимание неприкосновенность Роберта Кочаряна.
Специальная следственная служба Армении в свою очередь заявила, что считает незаконным решение Апелляционного суда по освобождению второго президента РА Роберта Кочаряна из-под ареста, а Апелляционный уголовный суд вышел за рамки своих полномочий. «Мы надеемся, что Генеральная прокуратура подаст жалобу в Кассационный суд, так как считаем незаконным сегодняшнее решение Апелляционного суда»,- отметили в Специальной следственной службе.