Ռոբերտ Քոչարյանի կրկնակի կալանավորման դեպքում պաշտպանական կողմը կդիմի ՄԻԵԴ. Հայկ Ալումյան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կրկնակի կալանավորման դեպքում պաշտպանական կողմը դիմելու է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ), այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ռ. Քոչարյանի փաստաբաններից Հայկ Ալումյանը:
«Չեմ կարող կանխատեսել՝ Վճռաբեկ դատարանի որոշումն ինչպիսին կլինի, բայց եթե Վճռաբեկ դատարանը որոշի կալանավորել Ռոբերտ Քոչարյանին, ապա մենք, իհարկե, Եվրոպական դատարան կդիմենք», - ասաց Հայկ Ալումյանը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 13-ին Վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ է արձակվել` հիմնվելով նախկին նախագահի անձեռնմխելիության վրա:
ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը դեռևս չի բողոքարկել Վերաքննիչ դատարանի որոշումը Վճռաբեկ դատարանում:
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը 2008 թ. մարտի 1-ի քրեական գործի շրջանակներում անցնում է որպես մեղադրյալ և մեղադրվում է սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու համար (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդված)։

В случае повторного ареста Роберта Кочаряна сторона защиты обратиться в ЕСПЧ – Айк Алумян
В случае повторного ареста Роберта Кочаряна сторона защиты обратиться в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ), заявил сегодня в ходе встречи с журналистами адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Айк Алумян.
«Не могу прогнозировать, каким будет решение Кассационного суда, но если Кассационный суд решит арестовать Роберта Кочаряна, то мы конечно обратимся в Европейский суд по правам человека», - сказал Айк Алумян.
Напомним, 13 августа Апелляционный суд Армении удовлетворил апелляционную жалобу об изменении меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна и он был освобожден из-под ареста в зале суда. Решение суда общей юрисдикции Еревана отменено, принимая во внимание право на неприкосновенность экс-президента Армении.
Генеральная прокуратура Армении пока не подала кассационную жалобу на решение Апелляционного суда.
Второй президент Армении Роберт Кочарян был заключен под стражу 28 июля. Он обвиняется в свержении конституционного строя в рамках уголовного дела о разгоне демонстрации 1 марта 2008 года (ч.1 ст.300.1 Уголовного кодекса Армении