Ադրբեջանում գերեվարված հայերի նկատմամբ կատարվում են «ծիսական սպանություններ». Վահե Գրիգորյանը մանրամասներ է հայտնում Կարեն Պետրոսյանի սպանության գործից
16/08/2018 17:53
Փաստաբան Վահե Գրիգորյանը, որը մի շարք գործերով ներկայացուցիչ է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, մանրամասներ է ներկայացրեց ադրբեջանական կողմում գերության մեջ հայտնված ու հետո սպանված Կարեն Պետրոսյանի վերաբերյալ գործից։
Նա մասնավորապես արձագանքել է իր հասցեին հնչող մեղադրանքներին, թե Կարեն Պետրոսյանի գործով Ադրբեջանը պատասխանատվության չի կանչվել, քանի որ փաստաբանը՝ Գրիգորյանը չի պատասխանել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հարցմանը։
Իր ֆեյսբուքյան էջում փաստաբանը տեղեկացնում է, որ Կարեն Պետրոսյանի վերաբերյալ գործը այս պահին ՄԻԵԴ-ում ոչ միայն ցուցակներից հեռացված չէ, այլ ավելին՝ այն քննվել է ամենայն մանրամասներով, ՄԻԵԴ-ի կողմից թվարկած բազմաթիվ հարցերի շրջանակներում:
«Այս գործով վեր են հանվել մի քանի հանգամանքներ, որոնք հնարավոր է բեկումնային նշանակություն ունենան Ադրբեջանի տարածքում գերեվարված հայերին կամ հայաստանցիների նկատմամբ խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի, իսկ ոմանց մասով՝ նաև սպանությունների հանգամանքների կապակցությամբ խտրական մոտեցման կանխավարկածի ձևավորման համար:
Այս գործով, առհասարակ, առաջին անգամ վեր է հանվել և քննարկվում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից գերեվարված հայաստանցիների նկատմամբ «ծիսական սպանությունների» իրողությունը: Հուսով եմ՝ ի վերջո միջազգային դատավորներն այս ակնբախ իրողությունը կարձանագրեն իրենց ակտերում, որպես հայատյացության ծայրահեղ դրսևորում:
Սույն գործով քննարկվում է նաև Հեյդար Ալիևի զինակից և մերձավոր բարձրաստիճան զինվորական, գեներալ Ռովշան Աքբարովի մասնակցությունը Կարենի սպանությանը, որի հանգամանքները, ըստ փորձագետների բացահայտած մանրամասների, այնքան սահմռկեցուցիչ են, որ այսքանով կսահմանափակվեմ:
Իսկ գործն այս փուլում սպասում է վճռին, քանի որ երկու հակառակորդ կողմերը և Հայաստանի կառավարությունը մեկ ամիս առաջվա դրությամբ արդեն ավարտել էին դիրքորոշումների փոխանակումը», - գրել է փաստաբան Վահե Գրիգորյանը։
Հիշեցնենք՝ Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ 31-ամյա Կարեն Պետրոսյանը, որը քաղաքացիական անձ էր, գերի էր ընկել ադրբեջանական կողմում 2014-ին և դաժանորեն սպանվել էր։ Ադրբեջանցիները Կարեն Պետրոսյանին ներկայացրել էին որպես դիվերսանտ։ Հայկական կողմը ադրբեջաբնական կողմի կատարած հանցագործությունների դեմ հայց էր ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։

В Азербайджане совершаются «ритуальные убийства» плененных армян – Ваге Григорян сообщил подробности дела об убийстве Карена Петросяна
16/08/2018 19:00
Адвокат Ваге Григорян, который является представителем Армении по ряду дел в Европейском суде по правам человека, сообщил некоторые подробности дела об убийстве оказавшегося в азербайджанском плену Карена Петросяна.
Он в частности отреагировал на звучащие в его адрес обвинения в связи с тем, что Азербайджан не привлечен к ответственности по делу Карена Петросяна поскольку адвокат – Григорян не ответил на запрос Европейского суда по правам человека.
На своей странице в Facebook адвокат сообщает, что в данный момент дело Карена Петросяна в ЕСПЧ не только не удалено из списков, но более того, оно рассмотрено во всех деталях, в рамках перечисленных со стороны ЕСПЧ многочисленных вопросов.
«По этому делу установлены несколько обстоятельств, которые могут иметь переломное значение для формирования презумпции дискриминационного подхода к находящимися в плену в Азербайджане армянами или пыткам и нечеловеческому отношению к армянам, а по части некоторых – также для к обстоятельствам убийств.
По этому делу, вообще, впервые поднимается и обсуждается факт «ритуальных убийств» плененных армян со стороны руководства Азербайджана. Надеюсь, международные судьи, наконец, зафиксируют этот очевидный факт в своих актах как крайнее проявление армяноненавистничества.
По данному делу обсуждается также участие соратника и близкого друга Гейдара Алиева, высокопоставленного военного, генерал-лейтенанта Ровшана Агберова в убийстве Карена, обстоятельства которого, согласно выявленным экспертами деталям, настолько  ужасающие, что я ограничусь этим.
А на данном этапе ожидается вердикт по делу, поскольку две стороны-противника и правительство Армении еще месяц назад завершили обмениваться позициями», - написал Ваге Григорян.
Напомним, житель села Чинари Тавушской области Армении, 31-летний Карен Петросян, оказался в азербайджанском плену 7 августа 2014г. и был жестоко убит днем позже. Несмотря на то, что Карен Петросян был гражданским лицом, в Азербайджане его представили как диверсанта, разведчика, был даже распространен материал с его допросом. Армянская сторона подала иск против совершенного азербайджанской стороной преступления в Европейский суд по правам человека.