Ռոբերտ Քոչարյանն իր կամքով չէ վերադառնում քաղաքականություն. քաղաքագետ
ՀՀ երկրորդ նախագահը քաղաքականություն վերադարձավ, քանի որ Մարտի 1-ի գործով ներգրավվեց որպես մեղադրյալ, Aysor.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը.
«Ես կարծում եմ, որ Ռոբերտ Քոչարյանը քաղաքականություն է մտնում ոչ թե իր կամքով, իր ցանկությունով, այլ սա ուղղակի իր համար պաշտպանվելու տարբերակ է: Քանի որ նա Մարտի 1-ի գործով ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, պարզ է, որ պաշտպանվելու ամենալավ ձևն էր մտնել քաղաքական դաշտ ու հետո ասել` «ինձ հալածում են»: Կարծում եմ` իր պաշտպաններն իրեն հենց այդ ծրագիրն են հուշել», - ասաց քաղաքագետը:
Նա համոզմունք հայտնեց, որ «Ռոբերտ Քոչարյանը շատ լավ պատկերացնում է ու գիտի, թե իր նկատմամբ ինչ տրամադրություններ ունի հասարակությունը»:
«Ակնհայտ է, այո, նա ունի ռեսուրս, բայց ես չեմ տեսնում քաղաքականություն հաջող վերադարձի շանսերը, քանի որ վերադարձը քաղաքականություն իր մեջ պարունակում է շատ կարևոր բաղադրիչ` հանդիպել, շփվել, քաղաքացիների հետ: Այստեղ է, որ ես չեմ պատկերացնում` ո՞նց ինքը կկարողանա հանդիպել քաղաքացիների հետ, քանի որ տրամադրությունները շատ բացասական են իր նկատմամբ», - ամփոփեց Ստեփան Գրիգորյանը:

Роберт Кочарян возвращается в политику не по своей воле – политолог
Второй президент Армении Роберт Кочаарян вернулся в политику, поскольку был привлечен в качестве обвиняемого по делу о разгоне демонстрации 1 марта 2008 года. Такое мнение высказал в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Степан Григорян.
«Я считаю, что Роберт Кочарян вернулся в политику не по своей воле, не по своему желанию, для него это просто вариант защищаться. Поскольку он привлечен как обвиняемый по делу 1 марта, ясно, что лучший способ защиты – вернуться в политику и заявить потом «меня преследуют». Считаю, что эту программу ему подсказали его адвокаты», - сказал Григорян.
Он выразил убеждение, что «Роберт Кочарян очень хорошо представляет и знает, какие настроения царят в обществе в его отношении».
«Очевидно, что у него есть ресурс, но я не вижу шансов успешного возвращения в политику, поскольку возвращение в политику содержит в себе очень важный компонент –встречаться, общаться с гражданами. Именно здесь я не могу представить, как он может встречаться с гражданами, поскольку они очень негативно настроены к нему», - отметил политолог.