ՌԴ նախագահի հետ որոշել ենք ուսումնասիրել գազի գնագոյացման ամբողջ մեխանիզմը․ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ներկայացրել է Հայաստանում գազի սակագնի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
«Ես նրան ասացի, որ իրականում 150 դոլարով գազ ստանում է ոչ թե Հայաստանը, այլ «Գազպրոմ-Արմենիա» ընկերությունը։ Մենք պայմանավորվեցինք, որ համատեղ ուժերով կուսումնասիրենք գնագոյացման ամբողջ մեխանիզմը, նաև դրա հիմքում դրված պայմանագրային բազան։ ՌԴ նախագահի համար այս ինֆորմացիան ինչ-որ առումով նոր էր․ երբ ես ասացի, որ գիտեք՝ իրականում էնպես չի, որ Հայաստանի բնակիչները էժան գազ են ստանում, որովհետև ԱՊՀ տարածքում ամենաթանկ գներից մեկն է Հայաստանում գազի գինը, նա այդ տեղեկատվության վրա զարմացավ և ասաց, որ ինքն անձամբ է հրահանգել, որ Հայաստանին էժան գազ մատակարարվի, և դա արել է որպեսզի Հայաստանի ժողովրդի համար գազն ավելի մատչելի լինի», - այսօր ասել է Ն.Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, Վ.Պուտինը նույնիսկ հիշեց, որ դա կատարել է Գյումրի կատարած այցի արդյունքներով, երբ շփվելով մարդկանց հետ, զգացել է, որ մարդկանց սոցիալական վիճակն այդքան էլ լավ չէ։
«Ես ասացի, որ, ցավոք, այդ որոշումը գործնականում այդքան էլ այդ նպատակին չի ծառայել։ Զրույցի արդյունքում մենք որոշեցինք, որ գնագոյացման ամբողջ սխեման կուսումնասիրենք և կփորձենք հասկանալ, թե ինչ շտկումներ կան անելու էդտեղ», - ասել է Ն.Փաշինյանը։

Armenia’s PM, Russia’s President to study the gas price formation mechanism
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan briefed to the Russian President Vladimir Putin on the situation created over gas tariff in Armenia.
“I have told him that in reality not Armenia gets the Russian gas for 150$ but Gazprom-Armenia company. We agreed to study the whole mechanism of price formation and the contract base. This information was new for Russian president,” Pashinyan said, adding that he told Putin that Armenian people pay rather high tariff as compared with other CIS countries.
“Putin was quite surprised and said he ordered to ensure low gas tariff for Armenian people,” Pashinyan noted. Putin even remembered that he ordered it after visiting Gyumri and seeing the hard social situation of the people there.
“I have told him that unfortunately his decision did not serve its purpose. During the conversation we decided to study the scheme of price formation and try to understand what may be done,” Pashinyan said.