Համապատասխան մարմինները վարչապետի մատնանշված ժամկետում ներկայացրել են զեկույց. Արման Եղոյան
«Համապատասխան մարմինների կողմից եղել է զեկուցում վարչապետի կողմից մատնանշված ժամկետում», - Aysor.am-ի թղթակցին ասաց ՀՀ  վարչապետի մամուլի խոսնակ Արման Եղոյանը:
Նա նշեց, որ այս պահին չի կարող  բովանդակային մանրամասներ հայտնել՝ ընդգծելով. «Ըստ հերթականության կասվի»:
Երեկ համացանցում էր հայտնվել ԱԱԾ տնօրենի և ՀՔԾ պետի հեռախոսազրույցի գաղտնալսումը, որտեղ նրանք քննարկում էին Ռոբերտ Քոչարյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Միքայել Հարությունյանի դեմ քրեական գործերը:
Ավելի ուշ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել էր երկու ժամվա ընթացքում ԱԱԾ-ին և ոստիկանությանը կարգուականոն հաստատել ու զեկուցել իրավիճակի մասին:

Corresponding bodies briefed to Armenia’s PM on situation created in Armenia – PM’s spokesperson
“The corresponding bodies briefed to the Prime Minister on the created situation in set timeframe,” spokesperson for the PM Arman Yeghoyan told Aysor.am.
He said as of the moment he cannot detail on the content of the reports, stressing that everything will be presented in turn.
At the campaign rally of My Step alliance Prime Minister Nikol Pashinyan instructed the NSS and police to establish rule and order in the country and brief to him on the carried out work in two-hour time.
This instruction came after the leak of the recording of wiretapped conversation between the National Security Service director Artur Vanetsyan and chief of the Special Investigation Service Sasun Khachatryan where they are discussing the preventive measures against Robert Kocharyan and Yuri Khachaturov.