Հունգարիայի վարչապետը մեկնաբանել է ԵՄ կողմից պատժամիջոցների հնարավոր կիրառումը
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը տեղական Kossuth ռադիոկայանին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ կարգապահական պատիժը, որը ԵՄ-ի Խորհուրդը կարող է սահմանել իր երկրի նկատմամբ, «նվազագույն իսկ վտանգ» չի ներկայացնում:
Սեպտեմբերի 12-ին Եվրախորհրդարանը հավանություն է տվել այն բանաձեւին, որով ԵՄ-ի Խորհրդին կոչ արվում կարգապահական միջոցներ ձեռնարկել Հունգարիայի նկատմամբ՝ երկրի կողմից եվրոպական նորմերի և իրավունքի գերակայության սկզբունքների խախտման պատճառով: Խոսքն այն ընթացակարգի գործարկման մասին է, որը կարող է հանգեցնել ԵՄ-ի մասին պայմանագրի 7-րդ հոդվածի շրջանակներում Հունգարիային ԵՄ-ի Խորհրդում ձայնի իրավունքից զրկելուն:
Ինչպես գրում Է Hungary Today թերթը, Օրբանը հայտարարել է, որ ԵՄ-ն փորձում է Հունգարիային զրկել սեփական սահմանները պաշտպանելու իրավունքից: Դրա հետ մեկտեղ վարչապետը նշել է, որ Եվրախորհրդարանում երկրների մեծամասնությունը միգրացիային աջակցող քաղաքականություն է վարում, ուստի «ատում է նրանց, ովքեր ընդդիմանում են իրենց պլաններին»: «Նրանք ծրագիր ունեն. եթե չեն կարողանում Հունգարիային ստիպել ընդունելու միգրանտներին, ապա նրանք երկրին զրկում են իր սահմանները վերահսկելու իրավունքից»,-հայտարարել է Օրբանը:

Премьер Венгрии прокомментировал возможное введение санкций Евросоюза
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан заявил в интервью местной радиостанции Kossuth, что дисциплинарное наказание, которое Совет ЕС может ввести против его страны, не представляет "ни малейшей опасности", сообщает РИА Новости.
Европарламент в минувшую среду одобрил резолюцию с призывом к Совету ЕС применить дисциплинарные меры к Венгрии из-за нарушения страной европейских норм и принципов верховенства права. Речь идет о запуске процедуры, которая может привести к лишению Венгрии права голоса в Совете ЕС в рамках статьи 7 договора о ЕС.
Как пишет газета Hungary Today, Орбан заявил, что ЕС пытается лишить Венгрию права защищать собственные границы. Вместе с тем премьер отметил, что большинство стран в Европарламенте ведут политику, поддерживающую миграцию, и поэтому "ненавидят тех, кто противится их планам".
"У них есть план: если они не могут заставить Венгрию принять мигрантов, то они лишат страну права контролировать свои границы", — заявил Орбан.