Կաբինետներից դուրս եկեք, գնացեք դաշտերում անցկացրեք ձեր ժամանակը. Նիկոլ Փաշինյանի կոչը՝ համայնքների ղեկավարներին
22/09/2018 13:20
Ընդունված է ասել, որ փող չկա պետական բյուջեում, բայց մեր պետական բյուջեն նման է մաղի, որի մեջ ուզում ենք ջուրը պահել, Արարատի մարզպետարանում համայնքապետերի հետ հանիպմանն ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Չի պահվում: Մեր բոլոր պետական կառույցներն, ըստ էության, կատարել են էդ մաղի անցքի դերը: Ամեն մեկն իրենց պուճուր հոսող անցքը որ փակեն, լրիվ ուրիշ տրամաբանություն կունենանք», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ «յոլլա գնացողի տրամաբանությունը պետք է փոխել զարգացողի տրամաբանության».
«Հիմա ձեր բոլոր գյուղերի բնակիչները կսկսեն գալ կառավարության դիմաց, բոլորն՝ առանց բացառության: Հարց է ծագում, բա համայնքները, մարզպետարաններն ինչի՞ համար են»:
Վարչապետն ասաց, թե պետք է վերանայել բոլոր այն պետական կառավարման մարմինների գոյության նպատակահարմարությունը, որոնք հարցեր լուծելու փոխարեն հարցեր են ստեղծում:
«Ամեն մարզպետ, ամեն գյուղապետ պետք է իր մարզի տվյալներին լիարժեք տիրապետի: Կաբինետներից դուրս եեք, գնացեք դաշտերում անցկացրեք ձեր ժամանակը, համայնքներում անցկացրեք, մարդկանց հետ շփվելով՝ անցկացրեք ձեր ժամանակը»,-հայտարարեց Փաշինյանը:

Выйдите из кабинетов, идите проводите свое время в полях – призыв Никола Пашиняна губернаторам и главам сельских общин
22/09/2018 15:40
Принято говорить, что в государственном бюджете нет денег, но госбюджет Армении похож на сито, в котором хотят удержать воду, заявил сегодня  премьер-министр Никол Пашинян на встрече главами общин в администрации Араратской области.
«Не удерживается. Все наши государственные структуры, по сути, выполняли роль отверстий этого сита. Если каждый закроет свое маленькое отверстие, у нас будет совершенно другая логика», - сказал Пашинян.
По словам премьера, логика «сводить концы с концами» должна быть заменена логикой развития».
«Теперь все жители ваших сел начнут приезжать к зданию правительства, все – без исключения. Возникает вопрос: а общинные, областные администрации для чего?» - отметил Пашинян.
Премьер заявил, что нужно пересмотреть целесообразность существования всех органов государственного управления, которые вместо решения вопросов, создают их.
«Каждый губернатор, каждый глава сельской общины должны полностью владеть данными о своей области. Выйдите из своих кабинетов, идите, проводите время в полях,  общинах, общаясь с людьми», - заявил Никол Пашинян.