Փաշինյանը բանակցություններ կսկսի քաղաքական ուժերի հետ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների ժամանակացույցն ու պայմանները քննարկելու համար (Տեսանյութ)
24/09/2018 11:17
Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 23-ի երեկոյան հանդիպում է ունեցել Նյու Յորքի, ինչպես նաև ԱՄՆ համայնքային կառույցների, հայկական կազմակերպությունների բազմաթիվ ներկայացուցիչների հետ:
«Կարող է տարօրինակ թվալ, որ իշխող քաղաքական ուժը Երևանի ավագանու ընտրություններում ստանում է այդքան ձայն, բայց բոլորդ գիտեք, որ այս ընտրություններին առանձնահատուկ քաղաքական կոնտեքստ էր հաղորդվել. ես խնդրել էի այս ընտրություններում «Իմ քայլը» դաշինքի օգտին քվեարկելով քվեարկել նաև Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների օգտին կամ ընդդեմ դրա», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով, առաջիկայում բանակցություններ կհրավիրի խորհրդարանական և ոչ խորհրդարանական քաղաքական ուժերի հետ` քննարկելու խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների ժամանակացույցն ու պայմանները:
«Կար տրամադրություն, որ դրանք անցկացվեն մինչ հաջորդ տարվա հունիս, բայց այն սպասողական վիճակը, որ ունեն պոտենցիալ ներդրողները, որոնց հարկավոր են երկարաժամկետ քաղաքական արձանագրումներ, ինչպես նաև տնտեսական միջավայրը բարենապաստ դարձնելու համար, ընտրությունները պետք է անցկացնենք ավելի վաղ, որպեսզի առավել շուտ սկսենք տնտեսության վերականգնման ընթացքը», - նշել է Ն.Փաշինյանը:

Armenia’s PM to consult with all political forces over time and terms of conduction snap parliamentary elections
24/09/2018 11:27
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan who is in New York on a working visit met in the evening of September 23 with the representatives of the Armenian community.
“It may seem a little strange that the ruling political force gets such number of votes in the Yerevan City Council elections, but you all know that a special political context has been given to these elections: I have asked to vote for My Step alliance which would mean voting for conduction of snap parliamentary elections,” Pashinyan said.
He said he is going to convene consultation with parliamentary and extra parliamentary forces to discuss the time and terms of conduction of the elections.
“In general we thought about the conduction of elections within a year starting from June but the developments, economy’s standby and the investors who do not believe that the political situation in the country will not change need long-term political fixation,” he said, stressing that for ensuring economic development and more favorable investment field the snap elections should be conducted earlier.