Փաշինյանը բանակցություններ կսկսի քաղաքական ուժերի հետ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների ժամանակացույցն ու պայմանները քննարկելու համար (Տեսանյութ)
24/09/2018 11:17
Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 23-ի երեկոյան հանդիպում է ունեցել Նյու Յորքի, ինչպես նաև ԱՄՆ համայնքային կառույցների, հայկական կազմակերպությունների բազմաթիվ ներկայացուցիչների հետ:
«Կարող է տարօրինակ թվալ, որ իշխող քաղաքական ուժը Երևանի ավագանու ընտրություններում ստանում է այդքան ձայն, բայց բոլորդ գիտեք, որ այս ընտրություններին առանձնահատուկ քաղաքական կոնտեքստ էր հաղորդվել. ես խնդրել էի այս ընտրություններում «Իմ քայլը» դաշինքի օգտին քվեարկելով քվեարկել նաև Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների օգտին կամ ընդդեմ դրա», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով, առաջիկայում բանակցություններ կհրավիրի խորհրդարանական և ոչ խորհրդարանական քաղաքական ուժերի հետ` քննարկելու խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների ժամանակացույցն ու պայմանները:
«Կար տրամադրություն, որ դրանք անցկացվեն մինչ հաջորդ տարվա հունիս, բայց այն սպասողական վիճակը, որ ունեն պոտենցիալ ներդրողները, որոնց հարկավոր են երկարաժամկետ քաղաքական արձանագրումներ, ինչպես նաև տնտեսական միջավայրը բարենապաստ դարձնելու համար, ընտրությունները պետք է անցկացնենք ավելի վաղ, որպեսզի առավել շուտ սկսենք տնտեսության վերականգնման ընթացքը», - նշել է Ն.Փաշինյանը:

Премьер Армении проведет переговоры по вопросу графика и условий проведения внеочередных парламентских выборов
24/09/2018 11:34
Выборам мэра Еревана был придан особый политический контекст, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с представителями армянских организаций США в Нью-Йорке.
«Я попросил граждан, чтобы они, голосуя за блок «Мой шаг», проголосовали в пользу или против внеочередных выборов. Теперь после результатов выборов, я приглашу на переговоры парламентские и внепарламентские силы для обсуждения графика и условий внеочередных парламентских выборов", - сказал он.
«Отмечалось, что выборы должны быть проведены до июня следующего года, однако их надо провести намного скорее. Необходимо создать более благоприятную атмосферу для восстановления экономики, поскольку у потенциальных инвесторов сейчас выжидательный период. Сегодня структура нашей экономики не дает поводов для оптимизма, и ее необходимо изменить», - отметил Н.Пашинян.