Սաուդյան Արաբիան 200 մլրդ դոլար կներդնի արևային էներգետիկայի զարգացման գործում
Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները պատրաստվում են 200 մլրդ դոլար ներդնել արևային էներգետիկայի զարգացման գործում:
Այդ մասին, ինչպես հայտնել է Maghreb Arabe Presse լրատվական գործակալությունը, Մարաքեշում հայտարարել է Սաուդյան Արաբիայի էներգետիկայի, արդյունաբերության և հանքային պաշարների նախարարության ներկայացուցիչ Աբդուռահման բեն Մուհամեդ Աբդուլքարիմը՝ ելույթ ունենալով էներգետիկայի հարցերի շուրջ Արաբական 11-րդ խորհրդաժողովում:
Միջոցառումն անցկացվում է Մուհամեդ Վեցերորդ թագավորի հովանավորությամբ և նվիրված  է «Էներգետիկան և արաբական համագործակցությունը» թեմային:
Աբդուլքարիմը համաժողովի պատվիրակներին ներկայացրել է Սաուդյան Արաբիայի էներգետիկական ռազմավարությունը 2020-2030 թվականներին, որը նախատեսում է ստեղծել ավելի զարգացած նավթարդյունաբերություն:
Բացի այդ, նա նշել է, որ թագավորությունը «200 մլրդ դոլար կներդնի արևային էներգետիկայում՝ նպատակ ունենալով մինչև 2030 թվականը հասնել 200 գիգավատի հավասար հզորությունների»:
«Դա թույլ կտա ստեղծել ավելի քան 100 հազար աշխատատեղ և նվազեցնել էլեկտրականության արտադրության արժեքը», - հավելել է նա:

Саудовская Аравия вложит $200 млрд в развитие солнечной энергетики
Власти Саудовской Аравии собираются вложить $200 млрд в качестве инвестиций в солнечную энергетику. Об этом, как передает информационное агентство Maghreb Arabe Presse, заявил в Марракеше представитель саудовского министерства энергетики, промышленности и минеральных ресурсов Абдуррахман бен Мухаммед Абдулькарим, выступая на XI Арабской конференции по вопросам энергетики. Мероприятие проходит под патронажем короля Мухаммеда VI и посвящено теме "Энергетика и арабское сотрудничество".
Абдулькарим представил делегатам форума энергетическую стратегию Саудовской Аравии на 2020-2030 годы, которая предусматривает создание более развитой нефтедобывающей промышленности.
Кроме того, отметил он, королевство "инвестирует $200 млрд в солнечную энергетику с целью обретения к 2030 году мощностей, равных 200 ГВт". "Это позволит создать более 100 тыс. рабочих мест и снизить стоимость производства электричества", - добавил он.