Համաձայն եմ, որ հավաքեն ստորագրություն ու նորից նիստ հրավիրեն. Արա Բաբլոյան
Ուզում եմ, որ ազնիվ լինենք մեր պատկերացումներում, դիրքորոշումներում ու հայտարարություններում, լրագրողներին ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը` խոսելով երկուշաբթի օրը ևս մեկ անգամ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները քվեարկության դնելուն։
ԱԺ նախագահն ընդգծեց, որ այս պահին արդեն հանրապետականը փոքրամասնություն է խմբակցություններում և դրանում այս պահին գուցե 40 մարդ էլ չկա, հետևաբար ճիշտ չէ պատասխանատվությունը ընդդիմության վրա գցել։
«Կան առնվազն 67-69 պատգամավոր, որոնք տվել են իրենց համաձայնությունը, մի մասը բանավոր, մի մասը գրավոր, որ իրենք կաջակցեն և կանցնի։ Ցավալին այն է, որ մարդիկ տալով այդ համաձայնությունը, խոսքով են ասում, բայց գործով չարեցին։ Ես համաձայն եմ այն մոտեցման, որ նրանք ովքեր չեն կարոտել իրենց պարտքը, չեն եկել քվեարկության, իրենց վրա է դրված, որ հավաքեն ստորագրություններ, նորից կազմակերպել արտահերթ նիստ։ Սա շատ ճիշտ մոտեցում է, որ կառավարությունը չի գնացել երկրորդ անգամ հրավիրելու, այլ տվել է այդ հնարավորությունը նրանց, ովքեր չիրականացվեցին իրենց պարտավորությունը», - ասաց Բաբլոյանը։
Նա ընդգծեց, որ որպես ԱԺ նախագահ՝ ինքը կատարում է իր պարտականությունները, ու թեև Հանրապետական խմբակցությունը կարող էր դեմ լինել քվեարկության հետաձգմանը, ինքը տվել է այն հետաձգելու հնարավորությունը, որպեսզի եթե կան ցանկացողներ, հասցնեն գալ ու քվեարկել։
«Այդ առումով Հանրապետական խմբակցությանը որևէ ճնշում չներգործեց ինձ վրա՝ փորձելով համոզել, որ ես չտամ համաձայնություն», -  ասաց նա։

NA chairman agrees to convene extraordinary session on Monday if enough signatures gather
It is necessary to be frank in ideas, positions and statements, chairman of the Armenian National Assembly Ara Babloyan told the reporters, speaking about another voting for the draft Electoral Code on Monday.
The NA speaker stressed that as of now the Republicans are already minority in the faction and it may consist of even less than 40 lawmakers, thus it is wrong to put the blame of failure on the opposition.
“There are at least 67-69 MPs who gave their consent to the bill, part of them orally, part of them in a written form. The pain is that they said n words but failed to do it practically. I agree that those who did not come and vote feel the responsibility and now are gathering signatures for conducting extraordinary sitting. It is a right approach,” Babloyan said.
He stressed that as NA chairman he implements his duties and though the Republican faction could have been against new voting he gave that opportunity to initiators for those who wish come and vote for the bill.
“In this regard the Republican faction has not put a pressure on me, trying to convince not to give my consent to it,” he said.