Համաձայն եմ, որ հավաքեն ստորագրություն ու նորից նիստ հրավիրեն. Արա Բաբլոյան
Ուզում եմ, որ ազնիվ լինենք մեր պատկերացումներում, դիրքորոշումներում ու հայտարարություններում, լրագրողներին ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը` խոսելով երկուշաբթի օրը ևս մեկ անգամ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները քվեարկության դնելուն։
ԱԺ նախագահն ընդգծեց, որ այս պահին արդեն հանրապետականը փոքրամասնություն է խմբակցություններում և դրանում այս պահին գուցե 40 մարդ էլ չկա, հետևաբար ճիշտ չէ պատասխանատվությունը ընդդիմության վրա գցել։
«Կան առնվազն 67-69 պատգամավոր, որոնք տվել են իրենց համաձայնությունը, մի մասը բանավոր, մի մասը գրավոր, որ իրենք կաջակցեն և կանցնի։ Ցավալին այն է, որ մարդիկ տալով այդ համաձայնությունը, խոսքով են ասում, բայց գործով չարեցին։ Ես համաձայն եմ այն մոտեցման, որ նրանք ովքեր չեն կարոտել իրենց պարտքը, չեն եկել քվեարկության, իրենց վրա է դրված, որ հավաքեն ստորագրություններ, նորից կազմակերպել արտահերթ նիստ։ Սա շատ ճիշտ մոտեցում է, որ կառավարությունը չի գնացել երկրորդ անգամ հրավիրելու, այլ տվել է այդ հնարավորությունը նրանց, ովքեր չիրականացվեցին իրենց պարտավորությունը», - ասաց Բաբլոյանը։
Նա ընդգծեց, որ որպես ԱԺ նախագահ՝ ինքը կատարում է իր պարտականությունները, ու թեև Հանրապետական խմբակցությունը կարող էր դեմ լինել քվեարկության հետաձգմանը, ինքը տվել է այն հետաձգելու հնարավորությունը, որպեսզի եթե կան ցանկացողներ, հասցնեն գալ ու քվեարկել։
«Այդ առումով Հանրապետական խմբակցությանը որևէ ճնշում չներգործեց ինձ վրա՝ փորձելով համոզել, որ ես չտամ համաձայնություն», -  ասաց նա։

Согласен со сбором подписей и созывом нового внеочередного заседания – Ара Баблоян
«Хотел бы, чтобы мы были честными в своих представлениях, позициях и заявлениях», - сказал сегодня журналистом председатель парламента Армении Ара Баблоян, касаясь повторного голосования по проекту поправок в Избирательный кодекс Армении в понедельник.
Спикер парламента подчеркнул, что в настоящее время фракция Республиканской партии составляет в парламенте меньшинство и, возможно, во фракции сейчас нет даже 40 человек, следовательно, возлагать ответственность на оппозицию – неправильно.
«Есть как минимум 67-69 депутатов, которые дали свое согласие – часть устно, а часть в письменной форме – поддержать проект и провести его. Печально то, что люди, дают согласие только на словах, но не на деле. Я согласен с тем подходом, что сбор подписей и созыв внеочередного заседания должен быть возложен на тех, кто не выполнил свой долг и не явился на голосование. Это очень правильный подход, что правительство не идет на созыв повторного заседания, а дает возможность сделать это тем, кто не выполнил свои обязательства», - отметил Ара Баблоян.
Он подчеркнул, что как председатель парламента, он исполняет свои обязанности, и хотя фракция Республиканской партии могла быть против переноса голосования, он предоставил такую возможность, чтобы желающие смогли прийти и проголосовать.
«В данном смысле фракция РПА не оказывала на меня никакого давления с тем, чтобы уговорить меня не соглашаться», - сказал он.