Կառավարությունն ԱԺ-ին չի տրամադրել շենքի պահպանման համար պահանջվող գումարը
2019 թվականի օրենքի նախագծի համաձայն ԱԺ կողմից իրականացվում է «ԱԺ լիազորությունների իրականացման ապահովում» ծրագիրը, որի նպատակն է օրենսդրական դաշտի ապահովումն ու կատարելագործումը, 2019 թվականի բյուջեի քննարկման ժամանակ ասաց ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը։
«Ծրագրում ընդգրկված է 4 միջոցառում, ընդհանուր գումարը 5 մլրդ 254 մլն դրամ է, որը նախորդ տարվա բյուջեից ավել է 399 մլն դրամով։ Ավելացումը կապված է նյութական միջոցների ավելացման հետ, որոնք նախատեսված են պարգևավճարների համար» -  ասաց նա։
Նշված 4 ծրագրի համար բյուջեն կբաշխվի հետևյալ կերպ՝ ԱԺ գործունեության ապահովման, օրենսդրական վերլուծական ներկացուցչական ծառայությունների ձեռքբերման համար կպահանջվի 4մրդ 968 մլն դրամ, միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում մանսակցությունն ապահովելու համար կպահանջվի՝ 180 մլն դրամ, ԱԺ աշխատակազմի վերապատրաստման համար՝ 1 մլն 211 հազար դրամ և ԱԺ աշխատակազմի տեխնիական հագեցվածության բարելվման համար 104 մլն դրամ, որը նախատեսված է վարչական սարքավորումների ձեռքբերման և առկա սարքավորումների թարմացման համար։
Սաղաթելյանն ընդգծեց, որ ԱԺ գործունեության ապահովման և վերլուծական ներկայացուցչական ծառայությունների համար պահանջվում է 4 մլրդ 968 մլն դրամ, որոնք ավել են նախորդ տարվանից 323 մլնով, աշխատանքի վարձատրությունների համար՝ 3 մլրդ 632 մլն դրամ, որի համար նախորդ տարի պահանջվել էր 598 մլն դրամով նվազ գումար։
«Որպես արդյունք՝ մենք ունենալու ենք առնվազն 48 օր հերթական և 23 օր արտահերթ նիստեր, առանվազն 28 խոչհրդարանական լսում և 25 բրիֆինգ, տարվա ընթացքում առվազն կընդունվեն 380 օրենք և ԱԺ որոշումների նախագծեր, կիրականացվեն պաշտոնական պատվիրակությունների 23, բարեկաման խմբերի 7-10 այցեր», -  նշեց նա։
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը կառավարության ուշադրությունը հրավիրեց նաև շենքի պահպանման համար պահանջվող միջոցների վրա, որոնք անհրաժեշտ են շինությունների վերանորոգման համար։ Նա ընդգծեց, որ կառավարությունից մի դեպքում պահանջվել է հատկացնել 109 մլն, մեկ էլ այլ դեպքում 205 մլն դրամ, մինչդեռ երկու դեպքում էլ հատկացում չի եղել։
«ԱԺ պատգամավորների ուշադրությունը հրավիրում եմ դրա վրա, որպեսզի նրանք միջոցառումներ ձեռնարկեն կառավարության կողմից գումարների ձեռքբերման համար, այլապես 7-րդ գումարման ԱԺ-ն այդ խնդիրները կունենա», -  ասաց Սաղաթելյանը։

Armenian government fails to allocate money for NA building preservation: Head of NA Staff
According to the 2019 draft law the NA is carrying out a program on ensuring of implementation of NA's authorities aimed at ensuring and improving legislative field, Head of the NA staff, Secretary General Ara Saghatelyan said at the 2019 draft budget discussion today.
“The program includes 4 events and costs 5 billion 254 million AMD which is 399 million AMD more as compared with the previous year’s budget. The addition is agreed with the increase of material means intended for bonuses,” he said.
Saghatelyan stressed that for ensuring NA activity and for carrying out analytical representative services 4 billion 968 million AMD is necessary which is more from the past year’s allocation by 323 million AMD. He also said 3 billion 632 million AMD is necessary for work payments for which last year 598 million less was requested.
“As a result we are going to have at least 48 days of regular and 23 days of extraordinary sessions, at least 28 parliamentary hearings and 25 briefings. During the year about 380 laws and NA draft bills will be adopted, 23 visits of official delegations and 7-10 visits of friendship groups will be implemented,” he said.
The head of the NA staff draw the attention of the government on the means necessary for the preservation of the NA building, for carrying out reconstruction works. He stressed that in one case they required 109 million AMD from the government, in another 205 million AMD while no allocations were made.
“I want to focus the attention of the lawmakers for them to undertake efforts for acquiring money from the government, otherwise the next NA will face a number of issues,” Saghatelyan stressed.