SWIFT-ը կասեցրել է իրանական որոշ բանկերի մուտքը դեպի իր համակարգ
SWIFT ընկերությունը կասեցրել է իրանական որոշ  բանկերի մուտքը տվյալների փոխանակման իր  համակարգ, հայտնում են  ընկերության մամուլի ծառայությունից:
«Ֆինանսական համակարգի կայունությունն ու ամբողջականությունը պահպանելու համար, գլոբալ և  չեզոք ծառայություն մատուցող մեր առաքելության համաձայն՝  SWIFT ընկերությունը  կասեցնում է որոշ իրանական բանկերի մուտքը տվյալների փոխանակման իր  համակարգ », - ասվում է հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Այս քայլը, չնայած այն  ցավալի է, կատարվել է համաշխարհային ֆինանսական համակարգի կայունության և ամբողջականության շահերից ելնելով», - նշվում է փաստաթղթում:
Միևնույն ժամանակ՝ ընկերությունից ընդգծել են, որ իր «առաքելությունը՝ չեզոք գլոբալ ծառայություն մատուցելն է»:
SWIFT-ը Միջազգային միջբանկային տեղեկատվության փոխանցման և  վճարումների համակարգ է: Համակարգի համահիմնադիրներն են  19 երկրներից 248 բանկերը:

SWIFT приостановила доступ ряда банков Ирана к своей системе
Компания SWIFT приостанавливает доступ некоторых иранских банков к своей системе обмена данными, сообщила пресс-служба компании в понедельник.
"В соответствии с нашей миссией как глобального и нейтрального поставщика услуг по поддержке устойчивости и целостности глобальной финансовой системы, SWIFT приостанавливает доступ некоторых иранских банков к системе обмена сообщениями", — говорится в сообщении, поступившем РИА Новости.
"Этот шаг, хотя и вызывает сожаление, был сделан в интересах стабильности и целостности глобальной финансовой системы в целом", — указывается в нем.
При этом компания подчеркнула, что ее "миссия по-прежнему заключается в том, чтобы быть нейтральным глобальным поставщиком" услуг.
SWIFT — Международная межбанковская система передачи информации и совершения платежей. Соучредителями системы являются 248 банков из 19 стран.