Հին Հայաստանի հետ համեմատած իրավիճակը դեպի վատն է փոխվել. Դանիել Իոաննիսյան
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի FIP.am կայքը հրապարակել էր իր լրագրող Ռաֆայել Աֆրիկյանի և Հրազդանի 6-րդ դպրոցի տնօրենի խոսակցության ձայնագրությունը, որում տնօրենը խոստանում էր Սասուն Միքայելյանի որդու քարոզարշավին մարդ բերել։ Այս դեպքի վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել, ինչը, ըստ ՀԿ նախագահ Դանիել Իոաննիսյանի, իրենց համար շոկային անակնկալ էր։
«Մեզ համար անակնկալ էր, որովհետև երբ Ռաֆայելին հրավիրեցին քննչական կոմիտե, մեր մոտ վստահություն կար, որ կանչում են, որպեսզի պարզեն հանգամանքները՝ կապված վարչական ռեսուրսի չարաշահման հետ», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Դանիել Իոաննիսյանը։
Նա նշեց, որ քննչական կոմիտեն պետք է գործը հարուցած լիներ 149.1 հոդվածով, այնինչ, պարզվել է, որ գործը հարուցված է 146 հոդվածով (նամակագրության գաղտնիության խախտումը)։
«Թեև Ռաֆայել Աֆրիկյանն այդ գործով չունի կարգավիճակ, այսինքն, նրա կարգավիճակը վկա է, բայց արդեն փաստացի գործը հարուցված է մեր դեմ։ Դա շոկային անակնկալ էր և կարծում եմ, որ քրեական իրավունքի ամենապարզ հիմունքներն իմացող մարդու համար ակնհայտ է, որ այդտեղ հանցակազմ չկա», - ասաց Իոաննիսյանը։
Նա որպես օրինակ նշեց նախորդ տարվա ընտրությունների ժամանակ իրականացված նմանատիպ մեկ դեպք, երբ կայքը ձայնագրել, ապա հրապարակել էր դպրոցների տնօրենների հետ խոսակցությունը։
«Ուզում եմ օրինակ բերել նախորդ տարի արված 114 տնօրենների ձայնագրությունները, որ լրիվ նույն կերպ էր իրականացվել, դարձյալ հրապարակվեց և այն ժամանակ խոսք անգամ չգնաց նման հոդվածով գործ հարուցելու մասին։ Այս պարագայում դա բավականին մտահոգիչ է։ Ես  հուսով եմ, որ դա պաշտոնական Երևանի հետ կապ չունի, որ դա տեղում կամ կոմպետենտության խնդիր ունեցող քննիչների, կամ որոշ մարդկանց գործն է, ովքեր ուզում են «ծառայություն» մատուցել տեղական հեղինակություններին», - նշեց նա։
Իոաննիսյանն ասաց, որ այս պահին փորձում են հասկանալ իրողությունը, տեսնեն, թե այս կապակցությամբ ինչ կասի քննչական կոմիտեն, ըստ այդմ էլ, կորոշեն հետագա անելիքները։
«Բնականաբար, հետամուտ ենք լինելու, որ ոչ միայն գործը փակվի, այլ նաև գործ հարուցվի 149.1 հոդվածով։ Սա մի կողմից։ Մյուս կողմից էլ, ուղղակի ուզում եմ ասել, որ նույն Հրազդանի ընտրությունների մասով ունեինք դեպք, երբ տեղամասում մեր դիտորդներին այն աստիճանի էին սպառնացել, վախեցրել և խոչընդոտել գործունեությունը, որ վախենում էին տեղամաս վերադառնալ նույնիսկ այն պարագայում, երբ տեղամաս եկան լրագրողներ, տեղամասային հանձնաժողովի նախագահը։ Այս դեպքով առ այսօր, խախտելով բոլոր ժամկետները, որոնք սահմանված են օրենքով, չկա քրեական գործ հարուցելու վերաբերյալ որոշում։ Կոնկրետ Հրազդանի ընտրությունների հետ կապված իրավապահ մարմինների գործունեությունն ուղղակի, կուզենայի ասել, որ չի փոխվել հին Հայաստանի հետ համեմատած, բայց այս անգամ դա չեմ կարող ասել, որովհետև դեպի վատն է փոխվել», - եզրափակեց Դանիել Իոաննիսյանը։

По сравнению со «старой» Арменией ситуация изменилась к худшему - Даниел Иоаннисян
Сайт общественной организации «Союз информированных граждан» FIP.am опубликовал аудиозапись разговора между журналистом Рафаелом Африкянои и директором разданской школы № 6, в котором директор обещает привести людей на предвыборную встречу с сыном Сасуна Микаеляна, который уже избран мэром города Раздан.
В Следственном комитете Армении по данному факту возбуждено уголовное дело, что, по словам Даниела Иоаннисяна, стало для него шоком и неожиданностью.
«Для нас это стало неожиданностью, поскольку, когда Рафаела пригласили в Следственный комитет, мы были уверены, что его вызывают для выяснения обстоятельств, в связи с использованием административного ресурса», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Даниел Иоаннисян.
Он отметил, что Следственный комитет должен был возбудить дело по статье 149.1, однако выяснилось, что дело возбуждено по статье 146 (нарушение тайны переписки).
«Хотя и у Рафаела Африкяна по этому делу нет статуса, то есть, он проходит в статусе свидетеля, однако фактически дело возбуждено против нас. Это шоковая неожиданность и считаю, что человеку, знающему самые простые основы уголовного права, очевидно, что здесь нет состава преступления», - сказал Иоаннисян.
В качестве примера он привел аналогичный случай во время выборов в прошлом году, когда сайт записал и затем опубликовал разговоры с директорами школ.
«Хочу привести в пример записи разговоров с 114 директорами школ, которая была проведена таким же образом, опять опубликована и тогда даже речи не было о возбуждении дела по этой статье. В данном случае, это вызывает довольно большую обеспокоенность. Я надеюсь, что это не связано с официальным Ереваном, что это дело некоторых некомпетентных следователей или людей на месте, которые хотят оказать услуги местным авторитетам», - отметил он.
Иоаннисян также заявил, что сейчас они пытается понять, что происходит и что скажет Следственный комитет в этой связи, а затем, решат дальнейшие действия.
«Естественно, мы проследим за тем, чтобы это дело не только было закрыто, но и было возбуждено дело по статье 149.1. Это с одной стороны. С другой стороны, просто хочу сказать, что по части тех же выборов в Раздане у нас были случаи, когда на избирательных участках так угрожали нашим наблюдателям и препятствовали их деятельности, что они боялись вернуться на участок даже тогда, когда на участок пришли журналисты, председатель участковой избирательной комиссии. По данному случаю с нарушением всех сроков, которые установлены законом, по сей день нет решения о возбуждении уголовного дела. Хотел бы сказать, что конкретно в связи с выборами в Раздане деятельность правоохранительных органов просто не изменилась по сравнению со старой Арменией, однако в этот раз не могу сказать этого, поскольку она изменилась к худшему», - резюмировал Даниел Иоаннисян.